Slovenskí autodopravcovia pohrozili úplnou blokádou hraníc, pokiaľ vláda nesplní ich požiadavky
Slovenskí autodopravcovia pohrozili úplnou blokádou hraničných priechodov, pokiaľ vláda nesplní ich požiadavky ohľadom napríklad úľav na spotrebnej dani z pohonných hmôt, na cestnej dani a na mýtnom. Sú ale pripravení aj na kompromisnú dohodu s ministrami a v záujme obnovenia rokovaní vo štvrtok večer protesty na hraniciach prerušili.
Tvrdia, že náklady v doprave sú najvyššie v Európe
Novinárom to dnes povedali zástupcovia nespokojných dopravcov. Slovenskí ministri dopravy aj financií skôr návrhy dopravcov odmietli. "Vidíme aroganciu moci. Potrebujeme konsolidovať sily. Ak s nami nebudú chcieť rokovať, uzavrieme (prechody) natvrdo," povedal šéf Únie autodopravcov Slovenska Stanislav Skala.
Dodal, že v takom prípade by dopravcovia neblokovali všetky prechody, ale napríklad vybraný prechod, a to s niekoľkými desiatkami vozidiel. "Každý cent je v doprave dôležitý. Tak vysoké náklady v doprave, aké má Slovensko, nikde v Európe nie sú," povedal Skala.
Dopravcovia od pondelka protestovali okrem iného na diaľničnom hraničnom priechode s Českou republikou Brodské/Břeclav. Protest ovplyvnil najmä prevádzku kamiónov cez hranicu, demonštranti umožňovali prejazd osobnej dopravy aj vojenských konvojov s americkými vojakmi, ktorí sa presúvali na cvičenie na Slovensko.
Podobne ako v minulosti sa do protestov na rozdiel od UNAS nezapojilo počtom členov väčšie združenie dopravcov Česmad Slovakia, ktoré sa zameriava hlavne na medzinárodnú prepravu.
Autodopravcovia dočasne prerušujú štrajk. Vládu a kompetentné rezorty vyzývajú na okamžité rokovania
Hlavnou požiadavkou nespokojných dopravcov je zlacnenie pohonných hmôt. "Chceme, aby sa znížila spotrebná daň z palív a aby sme sa dostali na úroveň Poľska a Maďarska," doplnil šéf Asociácie Žltý Anjel asistance 24 Marián Ürge. Asociácia pôsobí v sektore asistenčných a odťahových služieb.
Veľa vodičov chodí tankovať do zahraničia
Opatrenia maďarských a poľských úradov v oblasti cien a daní viedli k tomu, že benzín či nafta sú v týchto krajinách lacnejšie ako na Slovensku. Veľa vodičov zo Slovenska preto podľa médií jazdí tankovať do Poľska či do Maďarska.
Napríklad v Poľsku je cena litra benzínu v prepočte asi o 30 eurocentov nižšia ako na Slovensku. Slovenský minister dopravy Andrej Doležal aj minister financií Igor Matovič sa predtým postavili k požiadavkám dopravcov skôr odmietavo a pripomenuli, že štát zaviedol zľavy na mýtnom či znížil sadzbu cestnej dane po ich podobných protestoch pred dvoma rokmi.