V Ústrednom kontrolnom a skúšobnom ústave odhalili zločineckú skupinu, ktorá obchodovala s certifikátmi od roku 2008
Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa v spolupráci s novým vedením Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho a orgánmi činnými v trestnom konaní podarilo odhaliť organizovanú zločineckú skupinu, ktorá roky profitovala na obchodovaní s certifikátmi potrebnými na vývoz biologického tovaru do krajín mimo EÚ. Informoval o tom na brífingu agrominister Samuel Vlčan a riaditeľ ÚKSÚP Ján Berceli.
Škoda 2 milióny eur ročne
Minister pôdohospodárstva spresnil, že štátu mohla takýmto konaním vzniknúť škoda vo výške 2 až 3 miliónov eur ročne. Do vydávania nelegálnych certifikátov, najmä na export kvetov do Ruska, boli zapojení traja zamestnanci Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho z vysunutého pracoviska v Žiline.
Ročne podľa jeho slov išlo približne o 10-tisíc kamiónov tovaru, a teda 10-tisíc takýchto fiktívne vystavených osvedčení na vývoz kvetov. Prvotné zistenia podľa neho ukázali, že organizovaná zločinecká skupina pôsobila a obchodovala s rastlinolekárskymi osvedčeniami od roku 2008.
Agrominister vysvetlil, že osvedčenia sú potrebné pri vývoze rastlín a rastlinných produktov s cieľom zamedziť šíreniu škodlivých organizmov. Pred ich udelením sa robí kontrola fytoinšpektormi, ktorí tovar skontrolujú a následne rozhodnú o vydaní potrebných dokladov na vývoz biologického tovaru. Certifikačným orgánom na tieto účely v SR je ÚKSÚP.
K odhaleniu prišlo po zmene vedenia
Ako uviedol na brífingu riaditeľ ÚKSÚP, k odhaleniu gangu prišlo po zmene vedenia. "Organizovaný gang profitoval na certifikátoch, ktorých cena je oproti okolitým krajinám nižšia. Čo je však mimoriadne závažné, kamióny s tovarom fyzicky ani neprechádzali územím SR, a teda tovar nebol ani riadne úradne skontrolovaný," povedal Berceli.
Zločinecká skupina svojím konaním okrem podvodu s certifikátmi podľa Berceliho ohrozila pri takomto prevoze rastlín bezpečnosť obyvateľov. Práve riadne vykonané úradné kontroly podľa neho garantujú, že zásielka pri vývoze je bez výskytu škodcov a škodlivých látok. O kontrolách vedie ÚKSÚP a jeho inšpektori evidenciu a záznamy.
"Nový generálny riaditeľ ÚKSÚP bol kontaktovaný s ponukou na pokračovanie tohto 'biznismodelu'. Vďaka jeho aktívnej spolupráci s OČTK bol páchateľ zadržaný pri odovzdávaní úplatku. Systém 'našich ľudí' sa musí raz a navždy skončiť. Som rád, že čestnosť a slušnosť medzi štátnymi úradníkmi stále existuje a vďaka ich odhodlaniu, a najmä odvahe spolupracovať s OČTK sa nám darí usvedčovať páchateľov, ktorí fungovali v zabehnutých korupčných schémach," uviedol Vlčan.
"Predpokladom dobre fungujúceho štátu je, aby zákon a spravodlivosť platili pre každého rovnako, preto chcem oceniť z tohto miesta a aj povzbudiť všetkých slušných štátnych zamestnancov, aby sa nebáli rovnako postaviť nečestnosti, klientelizmu a korupcii, ktorú bývalé vlády zanechali na každom kroku," doplnil Vlčan. Dodal, že agrorezort a ÚKSÚP, ale aj ďalšie rezortné organizácie MPRV SR budú naďalej aktívne spolupracovať a pomáhať OČTK pri odhaľovaní protizákonností, korupcie a klientelizmu.