Poslanci schválili nový autorský zákon, do platnosti vstúpi v marci
Transpozície smerníc Európskeho parlamentu, ale aj rozšírenie povinných výnimiek z autorského práva a úprava povinností a práv v rámci online služieb zdieľania obsahu sú obsahom návrhu novely autorského zákona. V stredajšom hlasovaní ju schválili poslanci Národnej rady SR.
Ministerstvo kultúry SR ako predkladateľ upozorňuje, že v prípade prvej transpozície európskej smernice týkajúcej sa autorského práva na digitálnom jednotnom trhu by mala úprava viesť k zlepšeniu využívania kreatívneho obsahu v digitálnom prostredí.
"Smernica o online prenosoch vysielateľov a retransmisii reguluje predovšetkým časť online služieb spojených s vysielaním, reaguje na nové metódy retransmisie a zavádza prenos programov prostredníctvom techniky tzv. priameho vstupu," dodáva rezort kultúry. Objasňuje, že v tomto prípade je cieľom uľahčiť cezhraničné poskytovanie online služieb, ktoré sú doplnkom k vysielaniu a retransmisii televíznych a rozhlasových programov s pôvodom v iných členských štátoch.
Novela zavádza tiež nové výnimky z autorského práva a práv súvisiacich s autorským právom. Zavádza sa napríklad nová výnimka na použitie diela na účel zachovania kultúrneho dedičstva. "Na základe takejto výnimky by malo byť možné vyhotovovať rozmnoženiny s použitím vhodného nástroja, prostriedku či technológie zachovávania v akomkoľvek formáte alebo na akomkoľvek nosiči, v požadovanom množstve, v ktoromkoľvek štádiu životnosti," objasňuje v dôvodovej správe MK.
Poslanci zároveň schválili aj pozmeňujúce návrhy. Do zákona sa dopĺňa kritérium vyťaženosti ubytovacích kapacít v zariadeniach poskytujúcich ubytovanie, ktoré má zohľadňovať pri určení výšky odmien organizácia kolektívnej správy. Toto kritérium sa rozširuje aj o ďalšie zariadenia, ktoré poskytujú ubytovanie verejnosti, napríklad o zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorými sú napríklad i prírodné liečebné kúpele alebo kúpeľné liečebne.
Zavádza sa tiež opätovne prihliadnutie MK na "podmienku účelnosti kolektívneho výkonu správy práv a na spôsobilosť účastníka konania o udelenie alebo zmenu oprávnenia na riadny a účelný výkon kolektívnej správy po udelení alebo zmene oprávnenia".
Ministerstvo bude môcť z vlastného podnetu vykonať dohľad aj vo vzťahu k tomu, či pri určení výšky odmien organizácia kolektívnej správy zohľadnila kritériá vymedzené v zákone. Novela má byť účinná od 25. marca.