Celé triedy by už nemuseli ísť do karantény, problémom sú však aj pozitívni učitelia
V karanténe končí čoraz menej tried. Fungovanie škôl však stále komplikujú pozitívni učitelia a nepedagogickí zamestnanci. V Prešove museli zatvoriť školskú jedáleň a skrátiť vyučovanie. Minister školstva očakáva, že po jarných prázdninách by sa mohlo pristúpiť k individuálnej karanténe.
Po skrátení karantény z 10 na 5 dní sa prezenčne vzdeláva viac detí. Aktuálne sa doma učí necelých 20 percent žiakov. Podľa ministra školstva sa krivka nákazy už zlomila. Pribúda však chorých pedagógov a zamestnancov škôl. V Prešove museli zavrieť školskú jedáleň a skrátiť vyučovanie. Nefunguje ani školský klub detí.
V košických základných školách je v karanténe 70 pedagógov a nepedagogických zamestnancov. Doma sú žiaci zo 42 tried. Niektorí však opakovane. Riaditeľ ZŠ Hroncová v Košiciach Martin Fazekaš za tým vidí príliš krátku karanténu.
Skrátená karanténa pomohla žiakom, stále viac detí sa učí v škole. Po prázdninách by sa mohla meniť izolácia
V škole sa tak snažia vyučovať hybridne. Deti v triede, ktoré majú výnimku z karantény, sa učia spolu s tými, ktoré musia byť doma. Aby sa triedy nezatvárali opakovane, riaditeľ by privítal predĺženie domácej izolácie. "Minimálne na tých 7 dní plus víkend. Vtedy sme to dokázali," dodal Fazekaš.
Rezort školstva však plánuje ísť cestou uvoľňovania pravidiel. Individuálna karanténa by sa mohla stať realitou už po jarných prázdninách.