Vo veku 82 rokov zomrel bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan
Vo veku 82 rokov zomrel v stredu bývalý minister zahraničných vecí, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a Európskeho parlamentu Eduard Kukan. Potvrdila to hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave Lenka Miller.
Informuje o tom portál noviny.sk. Podľa dostupných informácií Televízie JOJ ho mali nájsť na Univerzite Komenského, kde mal mať konzultačné hodiny ako odborný asistent vysokej školy na Katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov. Podľa dostupných informácií Televízie JOJ je príčinou úmrtia srdcové zlyhanie.
Kukan v minulosti pôsobil na viacerých československých veľvyslanectvách. Bol viacnásobným slovenským ministrom zahraničia. Okrem iného bol aj poslancom Národnej rady SR a Európskeho parlamentu. Učil na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave na katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov.
Pápežova návšteva by mohla pre Slovensko priniesť väčšiu politickú váhu vo svete, tvrdí Kukan
Prinášame profil bývalého ministra zahraničných vecí
Bol politik, kariérny diplomat, trojnásobný minister zahraničných vecí Slovenskej republiky. Eduard Kukan sa narodil 26. decembra 1939 v Trnovci nad Váhom. V roku 1964 absolvoval štúdium na Štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov v Moskve. Titul doktora práv získal na Právnickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe.
Vzápätí po skončení vysokej školy nastúpil od 1. augusta 1964 na Ministerstve zahraničných vecí Československej socialistickej republiky (ČSSR) v Prahe, kde pracoval až do roku 1990. Najskôr na teritoriálnom odbore krajín subsaharskej Afriky (1964 - 1968), potom na sekretariáte ministra zahraničných vecí ČSSR (1973 - 1977). Ďalej bol riaditeľom odboru krajín subsaharskej Afriky (1981 - 1985) a riaditeľom odboru krajín Latinskej Ameriky (1988 - 1990).
Eduard Kukan pôsobil vo viacerých funkciách na československých veľvyslanectvách v Lusake (Zambia, 1968 - 1973), vo Washingtone (USA, 1977 - 1981), Addis Abebe (Etiópia, 1985 - 1988). V roku 1990 bol vymenovaný za veľvyslanca - stáleho predstaviteľa ČSFR (Česká a Slovenská Federatívna Republika) pri OSN v New Yorku (1990 - 1993).
Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky ju v rokoch 1993 - 1994 zastupoval ako veľvyslanec - stály predstaviteľ pri OSN. Na 48. Valnom zhromaždení OSN ho zvolili za predsedu Výboru pre humanitné, sociálne a kultúrne záležitosti.
Bol vždy usmiaty. Noblesný politik, skvelý človek. Politici spomínajú na zosnulého Kukana
V marci 1994 sa stal ministrom zahraničných vecí vo vláde Jozefa Moravčíka. V predčasných voľbách na jeseň 1994 ho zvolili za poslanca Národnej rady (NR) SR za Demokratickú úniu (DÚ), od marca 1997 do júna 1998 bol predsedom tejto strany. Pred parlamentnými voľbami v roku 1998 vstúpil do Slovenskej demokratickej koalície (SDK).
"Štyri roky sme, žiaľ, žili s vládou Vladimíra Mečiara a mám na základe toho skúsenosť opozičného poslanca. Asi by som dokázal žiť aj bez toho, ale bolo to poučné obdobie," vyjadril sa o týchto rokoch Kukan v rozhovore. Vo voľbách v roku 1998 bol opäť zvolený za poslanca, 30. októbra toho istého roku sa stal ministrom zahraničných vecí v prvej vláde premiéra Mikuláša Dzurindu. Zastupoval Slovensko pri rozhodujúcich rokovaniach v období, keď krajina vstupovala do Európskej únie a do NATO.
Zároveň ho v máji 1999 vymenoval generálny tajomník OSN Kofi Annan za svojho osobitného vyslanca pre Balkán, v tejto funkcii pôsobil do júna 2001. Do Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) vstúpil 4. júna 2000, bol jedným z jej spoluzakladateľov, v novembri 2000 ho zvolili za podpredsedu tejto strany.
Aj v druhej vláde Mikuláša Dzurindu viedol rezort diplomacie (2002 - 2006). V apríli 2004 sa v prezidentských voľbách ako kandidát SDKÚ neúspešne uchádzal o najvyšší post v štáte. Vo voľbách v júni 2006 bol štvrtý raz zvolený do NR SR, v roku 2009 sa stal poslancom Európskeho parlamentu (EP). Pôsobil v ňom aj v ďalšom volebnom období 2014 - 2019. Bol členom frakcie Európskej ľudovej strany (EPP).
Získal aj čestný doktorát na Upsala College v New Jersey
Eduard Kukan učil na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave na katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov. "Sme členmi EÚ viac než 15 rokov, patríme tam, kam sme sa rozhodli patriť – teda k západnej civilizácii," uviedol Kukan v rozhovore pri príležitosti svojich 80. narodenín. JUDr. Eduard Kukan v roku 1993 získal čestný doktorát na Upsala College v New Jersey. Bol tiež držiteľom titulu doktor honoris causa z Petrohradskej štátnej univerzity a členom výboru poradcov v Global Panel Fundation.