Poškodené krvné cievy v mozgu, kedy sa vyvinú a aké sú príznaky?

V zdravom tele tepny prenášajú okysličenú krv zo srdca do mozgu a žily zasa prenášajú odkysličenú krv z mozgu späť do srdca. Existuje však zdravotný problém, ktorý narúša tento životne dôležitý proces. Ide o takzvanú arteriovenóznu malformáciu (AVM), kedy spleť abnormálne prepojených tepien a žíl v mozgu obchádza normálne mozgové tkanivo a odvádza krv priamo z tepien do žíl.

Poškodené krvné cievy v mozgu, kedy sa vyvinú a aké sú príznaky?
Foto: FreePik

Arteriovenózna malformácia sa môže vyvinúť kdekoľvek vo vašom tele, ale najčastejšie sa vyskytuje v mozgu alebo chrbtici. Ide o zriedkavú komplikáciu postihujúcu menej ako percento populácie. Príčina nie je jasná. Väčšina ľudí sa s týmto problémom narodí, no niekedy sa môže vyvinúť aj počas života.

Príznaky

Mozgová arteriovenózna malformácia nemusí spôsobiť žiadne príznaky alebo symptómy. Ak však dôjde k jej prasknutiu, dôsledkom je krvácanie do mozgu. Asi u polovice všetkých mozgových AVM je prvým príznakom krvácanie. Môže sa prejaviť aj inými príznakmi než krvácaním. 

Medzi časté príznaky patria:

  • Záchvaty
  • Bolesť jednej časti hlavy
  • Svalová slabosť alebo necitlivosť v jednej časti tela

Ďalšími, avšak závažnejšími, príznakmi AVM bývajú: 

  • Silná bolesť hlavy
  • Vážne narušenie rovnováhy
  • Slabosť, necitlivosť alebo paralýza
  • Poškodenie až strata zraku
  • Ťažkosti s rozprávaním
  • Zmätok alebo neschopnosť rozumieť ostatným

migrena Foto: FreePik

Príznaky AVM postihujú zvyčajne ľudí vo veku 10 až 40 rokov. Pri mozgových AVM hrozí, že časom poškodia mozgové tkanivo, pretože ich účinky sa postupne hromadia. Často sa objavujú v skorej dospelosti. Po dosiahnutí stredného veku zvyčajne zostávajú nemenné a je menšia pravdepodobnosť, že budú spôsobovať symptómy. Kvôli zmenám krvného objemu a tlaku môžu mať horšie príznaky napríklad tehotné ženy. 

Galenova porucha

Galenova porucha je závažný typ mozgovej AVM, ktorý sa prejavuje hneď alebo skoro po narodení. Dochádza k nahromadeniu tekutiny v mozgu a k opuchu hlavy. Príznakmi sú aj viditeľne zdurené žily na pokožke hlavy, záchvaty, neprospievanie dieťaťa a zlyhanie srdca. 

Kedy navštíviť lekára

V prípade, ak spozorujete akékoľvek možné príznaky mozgovej AVM, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Pri mozgovom AVM sprevádzanom krvácaním ide o ohrozenie života a je potrebný rýchly lekársky zásah.  

mozog Foto: FreePik

Liečba

Liečba závisí od konkrétneho pacienta a jeho stavu. Jednou z možností je chirurgická liečba, ale existujú aj iné, menej invazívne spôsoby liečby mozgovej AVM. Ide hlavne o stereotaktickú rádiochirurgiu, pri ktorej sa využíva presne zamerané žiarenie na zničenie AVM. Ďalšou z možností je endovaskulárna embolizácia – ktorá spočíva v zavedení malého katétra do cievy s cieľom obmedziť prietok krvi do AVM.  

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok