Tehuľka s covidom? Aké hrozí nebezpečenstvo a komu viac?
Covid je strašiakom pre veľa ľudí. No pre budúce mamičky to môžu byť obavy dvojnásobné, pretože nevedia, aký vplyv by mohol mať covid na dieťa. Aké riziká sa spájajú s koronavírusom počas tehotenstva?

Vyššie riziko pre tehuľky?
Celkové riziko covidu pre budúce mamičky je všeobecne nízke. Avšak niektoré štúdie ukázali, že tehotné ženy majú zvýšené riziko závažného priebehu ochorenia a hospitalizácie. Dôsledky môžu byť v podobe predčasného pôrodu pred 37. týždňom alebo dokonca potratu. Riziko komplikácií sa zvyšuje v prípade, ak budúca mamička trpí ochoreniami ako napríklad cukrovka, obezita, vysoký krvný tlak či poruchy imunity.
Ak máte COVID-19 a ste tehotná, liečba spočíva v zmiernení príznakov. Dostatok tekutín a odpočinku, ako aj podávanie vhodných liekov (vždy však až po porade s lekárom, nakoľko v tehotenstve sú mnohé lieky kontraindikované). V prípade ťažkého priebehu covidu je, samozrejme, niekedy potrebná hospitalizácia.

Prenatálna poradňa po telefóne
V prípade ochorenia na covid je tehotná žena tiež povinná dodržiavať karanténu. Čo však v prípade, ak máte naplánovanú dôležitú návštevu v prenatálnej poradni? Všetko závisí od vášho stavu a odporúčaní lekára. Informujte svojho gynekológa o ochorení na covid a spýtajte sa ho, ako postupovať. Vyšetrenia sa pravdepodobne budú musieť odložiť.
Pôrod s covidom
Môže sa stať, že do pôrodnice budete musieť ísť, aj keď budete mať koronavírus. V takom prípade vždy treba vopred upovedomiť pôrodnicu, že máte covid a následne dodržiavať pokyny, ktoré od personálu dostanete. Pôrod bude zrejme prebiehať za zvýšených epidemiologických opatrení. Ak ide o plánovanú sekciu, možno lekári odporučia zákrok odložiť. Vo väčšine prípadov sa bábätko narodí v úplnom poriadku a netreba si dopredu robiť starosti. Po pôrode budete pravdepodobne vy i vaše dieťatko pozorne sledovaní, aby sa prípadné zdravotné komplikácie mohli včas riešiť.

Dojčenie
Doterajšie zistenia ukazujú, že materské mlieko pravdepodobne nešíri vírus covidu na dieťa. Izolácia dieťaťa od matky sa neodporúča, nakoľko môže mať negatívny dopad na dojčenie a psychiku matky i dieťaťa. Okrem toho výskumy ukazujú, že výhody dojčenia prevyšujú nad riziká spojené so separáciou matky a bábätka.
Prenos infekcie je skôr možný kvapôčkami z dýchacích ciest, čomu možno zabrániť prekrytím úst a nosa. Samozrejmosťou by malo byť časté umývanie rúk pri manipulácii s bábätkom. Ak si materské mlieko odsávate, umyte si ruky predtým, ako sa dotknete akejkoľvek časti odsávačky alebo fľaše a dodržiavajte dôkladnú čistotu odsávačky i fliaš a cumlíkov.

Očkovanie proti COVID-19 počas tehotenstva a dojčenia
Niektorí lekári očkovanie proti COVID-19 odporúčajú, iní sú ohľadom očkovania tehotných žien zdržanlivejší. Obzvlášť počas prvého trimestra, teda prvých troch mesiacov tehotenstva, sa očkovanie veľmi neodporúča. Poraďte sa s vaším gynekológom, či vám očkovanie odporúča alebo nie. Závisí to aj od konkrétnej tehuľky a jej zdravotného stavu.