Občianske preukazy by mohli obsahovať odtlačky prstov a podobu tváre

1.2.2022 19:09

Občianske preukazy by mohli po novom obsahovať odtlačky prstov a podobu tváre vo forme biometrických údajov. Zapisovať by sa mali do elektronického čipu. Nasnímanie odtlačkov prstov by malo byť povinné pre osoby od 12 rokov. Vyplýva to z novely zákona o občianskych preukazoch, ktorú v utorok poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.

občiansky preukaz 1140 px (TASR/Pavel Neubauer)
Foto: TASR/Pavel Neubauer

"Nový občiansky preukaz bude obsahovať elektronický čip s duálnym rozhraním a kód na odblokovanie bezpečnostného osobného kódu. Občiansky preukaz bude tiež obsahovať prístupové číslo karty – CAN (Card Access Number). Toto číslo bude priamo vyobrazené na prednej strane občianskeho preukazu v na to určenej zóne a bude slúžiť na prístup k údajom v čipe občianskeho preukazu," priblížilo Ministerstvo vnútra SR.

Vzhľadom na povinnosť podrobiť sa nasnímaniu odtlačkov prstov pri podaní žiadosti sa zo zákona navrhuje vypustiť možnosť podať žiadosť o vydanie občianskeho preukazu prostredníctvom portálu ministerstva vnútra.

Rezort chce zároveň upraviť zákon o správnych poplatkoch. Definuje v ňom, kto je oslobodený od poplatkov spojených s držbou občianskeho preukazu. "Dôvodom zmien v zákone o cestovných dokladoch je potreba úpravy niektorých ustanovení tak, aby boli jednoznačné a aby reagovali na potrebu aplikačnej praxe pri vydávaní cestovných dokladov," dodal predkladateľ.

Žiadateľ o pas by už nemusel uvádzať v žiadosti o vydanie dokladu adresu pobytu. Rezort tiež navrhuje, aby občania starší ako 15, ale mladší ako 18 rokov pri podávaní žiadosti o pas mohli predložiť súhlas rodiča či zákonného zástupca bez notárskeho overenia jeho podpisu.

Novelou rezort reaguje na európske nariadenia o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov Európskej únie a dokladov o pobyte vydávaných občanom Únie a ich rodinným príslušníkom. Zohľadňuje aj požiadavky vyplývajúce z aplikačnej praxe a spoločenský vývoj.

Účinnosť by mohla zmena nadobudnúť od 1. mája 2022. Do druhého čítania poslanci posunuli aj návrh zákona o centrálnom registri účtov. Na Slovensku by mal takýto register vzniknúť do roku 2023. Cieľom návrhu je zefektívniť vyšetrovanie závažnej trestnej činnosti. Oprávnené orgány v ňom by mali mať prístup k informáciám o účtoch a bezpečnostných schránkach.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok