Aj pre pandémiu sa svet topí v odpadoch. Rúška, respirátory i testy končia na skládkach
S pandémiou koronavírusu prišli aj hory zdravotníckeho odpadu. To všetko spôsobila globálna spotreba ochranných pomôcok, ale aj očkovanie či masové využívanie jednorazových testov. Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie z ôsmich miliárd použitých dávok vakcín vzniklo až 144-tisíc ton odpadu.
Svetová zdravotnícka organizácia vyzvala krajiny, aby v súvislosti s pandémiou venovali väčšiu pozornosť odpadu a investovali napríklad do recyklovateľných pomôcok.
Autori správy upozornili, že len OSN medzi marcom 2020 a novembrom 2021 vyexpedovala do celého sveta 87-tisíc ton jednorazových oblekov, rukavíc, rúšok a respirátorov, ktoré z veľkej časti skončili na skládkach. Toto množstvo je však len zlomok ochranných pomôcok, ktoré doteraz po celom svete využili zdravotníci i jednotlivci.
Francúzsko chce zaviesť molekulárne recyklovanie plastov. Podľa odborníkov je to kľúčové riešenie
Podľa WHO sú problémom aj jednorazové testovacie sady, ktorých len samotná OSN vyslala do sveta okolo 140 miliónov. To znamená zhruba 2600 ton odpadu, predovšetkým plastového a tiež 731-tisíc litrov chemického odpadu. "Je kľúčové, aby sme vybavili zdravotníkov správnymi ochrannými pomôckami. Podstatné je ale aj to, aby sa používali bezpečne a neohrozovali životné prostredie," uviedol Michael Ryan z WHO.
"Covid-19 donútil svet, aby sa začal zaoberať nedostatkami a zanedbávanými problémami s odpadom a tým, ako vyrábame, používame a znehodnocujeme zdravotnícky materiál od kolísky až do hrobu," doplnila Maria Neiraová, ktorá vo WHO vedie oddelenie pre životné prostredie a boj so zmenami klímy.
Vedci našli mikroplasty aj tam, kde ich vôbec nečakali. Dokážu cestovať dlhé vzdialenosti
Podľa WHO až tretina celosvetových zdravotníckych zariadení nie je vybavená na to, aby si poradila s odpadom. V rozvojových krajinách je to až 60 %. Problémy existovali už pred nástupom pandémie, teraz sú ale oveľa väčšie. Odpady sú rizikom pre zdravotníkov, ale aj pre ľudí, ktorí žijú v blízkosti skládok a spaľovní, a to pre znečistenie vzduchu, vody a kvôli mnohým mikroorganizmom.