Vojna by podľa politológa neprospela ani Rusku. Podarilo sa mu však otvoriť dialóg s NATO
Diplomatické rozhovory o situácii na Ukrajine zatiaľ uviazli v slepej uličke, Európa ale hľadá riešenie. Existuje stále šanca pre diplomatickú cestu? Vyhneme sa vojnovému konfliktu? V relácii Tak takto sme sa pýtali politológa Juraja Marušiaka.
Európa presadzuje diplomatický prístup
"Rokovanie a diplomacia sú lepšie ako zbrane a násilie," uviedol v relácii Tak takto politológ Juraj Marušiak. Ruská diplomacia podľa neho považuje za jeden z kľúčových argumentov moc, silu či už vojenskú alebo ekonomickú. Ak by ale došlo k ozbrojenému konfliktu, jeho následky budú znášať aj európske štáty. "Preto je dôležité, aby Európa mala svoju odpoveď a budovala aj obranné kapacity vo väčšom rozsahu ako doteraz," dodal.
Akým štýlom sa podľa neho v tejto situácii vyjednáva? "Európa presadzuje skôr diplomatický prístup, ktorý vychádza z negociačnej moci Európskej únie, do svojej zahraničnej politiky zapája aj ideu mierovej spolupráce členských štátov," uviedol s tým, že je to jeden zo signálov, pre ktoré je EÚ atraktívna aj pre svojich susedov. Osobitne vyzdvihol Nemecko ako aktéra "nevojenskej veľmoci", keďže s konfliktom má vlastnú historickú skúsenosť.
Aj Francúzsko sa podľa neho snaží vystúpiť z tieňa. Snahou prezidenta Emmanuela Macrona je prezentovať svoju krajinu ako lídra Európskej únie. "Macron má navyše pred prezidentskými voľbami," dodal. Rusko je z hľadiska diplomacie skôr realistický aktér. "Úloha vojenskej sily je tu veľmi vysoká," spresnil Marušiak.
Ukrajina sa cíti napadnutá Ruskom
Ukrajine Rusko podľa neho môže ponúknuť ekonomické príležitosti, ale z hľadiska myšlienok a ideí je už šanca menšia. Agresívna rétorika a agresívne činy Ruska, ako rozmiestňovanie vojsk, vyvolávajú v ukrajinskej spoločnosti negatívnu reakciu. "Ukrajina sa cíti napadnutá Ruskom. Aj Ukrajinci sú týmto stavom vyčerpaní a tiež by radšej žili v mieri," dodal. Západ naopak vo vzťahu k Ukrajine dáva najavo, že je pripravený pomôcť.
Vojna na Ukrajine by mala ničivé následky pre ľudské práva miliónov ľudí, upozorňuje organizácia Amnesty International
Rusko tiež podľa politológa vie, že môže čeliť sankciám a snaží sa na to pripraviť. Z krátkodobého hľadiska by aj ekonomický úder mohlo vydržať, z dlhodobého hľadiska by už podľa Marušiaka išlo o problém.
Bude podľa neho v konečnom dôsledku vojna? Marušiak si myslí, že k masívnej agresii Ruska voči Ukrajine nedôjde. "Z politického hľadiska by to ani pre Rusko nebola žiadna výhra. Dosiahlo úspech v tom, že takýmto zvláštnym spôsobom sa rozmrazili negociácie s USA a NATO. Dialóg Ruska a NATO bol donedávna prakticky úplne zamrznutý," uviedol. Otázkou však je, či bude kratší konflikt v oblasti separatistických regiónov, to sa podľa neho úplne vylúčiť nedá.
Celú reláciu Tak takto si môžete pozrieť aj tu: