Incident, ktorý sa nestal už roky. Iránska štátna televízia a rozhlas sa stali terčom hackerského útoku
Sympatizanti exilovej iránskej opozície podnikli hackerský útok na iránsku štátnu televíziu a rozhlas. V ich vysielaní sa vo štvrtok nakrátko objavili slogany na podporu opozície a odsudzujúce najvyššieho iránskeho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího.
Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP. Televízia ABC konštatovala, že takýto incident sa v Iráne nestal už roky. Iránska štátna televízia potvrdila, že sa stala obeťou útoku, pričom uviedla, že trval iba desať sekúnd a je predmetom vyšetrovania.
Televízne programy prerušované fotografiami
Podľa snímok zverejnených na sociálnych sieťach boli obvyklé programy v televízii prerušované fotografiami Masúda Radžavího, zakladateľa Organizácie ľudových mudžahedínov Iránu, a jeho manželky, Marjam Radžavíovej, ktorá vedie jej politické krídlo - Iránska národná rada odporu. Vo vysielaní sa objavili aj preškrtnuté fotografie iránskeho najvyššieho vodcu sprevádzané sloganom "Smrť Chameneímu".
Irán, Rusko a Čína začali v Indickom oceáne námorné cvičenie. Posilniť má námornú bezpečnosť
Predpokladá sa, že zomrel
ABC dodala, že Radžáví sa na verejnosti neobjavil už takmer dve desaťročia a predpokladá sa, že zomrel. Parížsky predstaviteľ NCRI dodal, že takýmto útokom bolo postihnutých najmenej sedem štátnych rozhlasových a televíznych kanálov a program niekoľkých ďalších bol narušený inými spôsobmi.
"Zdá sa, že to urobili prívrženci MEK a členovia buniek odporu (pôsobiaci) v rámci štátneho rozhlasu a televízie," dodal zdroj bez ďalších podrobností. Na podporu tohto tvrdenia však neposkytol žiadne dôkazy. MEK boli pôvodne zástancami islamskej revolúcie z roku 1979, ktorá pod vedením ajatolláha Rúholláha Chomejního zvrhla šacha. Skupina sa však rýchlo rozišla s novými vodcami krajiny, v iránsko-irackej vojne podporovala Saddáma Husajna a na začiatku 80. rokov bola obvinená zo série útokov - vrátane výbuchu, ktorý zranil samotného Chameneího.
Irán, na ktorý Západ uvalil sankcie, čelí ťažkostiam pri získavaní hardvéru a softvéru, pričom sa často spolieha na elektroniku vyrábanú v Číne alebo staršie systémy. Niektoré priemyselné počítačové systémy v Iráne používajú Windows 7, pre ktorý už Microsoft neposkytuje podporu. Táto situácia môže uľahčovať potenciálne útoky hackerov. Pirátske verzie systému Windows a iného softvéru sú v Iráne bežné.