Kedysi učila, dnes za pár drobných čistí topánky. Kríza zasiahla v krajine takmer všetkých
V chladnej kábulskej jeseni sedí 43-ročná Hádía Ahmadíová na okraji cesty a snaží sa zarobiť si pár drobných čistením topánok. Keď sa totiž v auguste v afganskej metropole dostal k moci Taliban, prišla o prácu učiteľky.
Píše o tom agentúra Reuters. Náhle ukončenie zahraničnej humanitárnej pomoci po víťazstve Talibanu odsúdilo krehkú afganskú ekonomiku k voľnému pádu, nechalo milióny ľudí tvárou v tvár hladu, a kedysi dobre situované rodiny zo strednej triedy zostali bez prostriedkov. "Keď som videla, že moje deti majú hlad, začala som čistiť topánky" hovorí Ahmadíová, matka piatich detí, ktorá radšej nechcela uviesť svoje priezvisko.
Už dni sú hladní
Ekonomika dlho stála na vratkých základoch a bola závislá na vonkajšej pomoci, ktorá teraz zmizla. Medzi kábulskou elitou a miliónmi ľudí, ktorí žijú tesne nad hranicou chudoby, naviac existuje ohromná priepasť. Priebeh rodiny Ahmadíových je typickou ukážkou pokroku časti miestnej spoločnosti za 20 rokov pod vládou západných mocností. Ahmadíová desať rokov učila, jej manžel pracoval ako kuchár v súkromnej spoločnosti a dcéra ako úradníčka v štátnej správe. Tešili sa skromnému blahobytu, ktorý v priebehu niekoľkých týždňov nenávratne zmizol.
Fajčiť na ulici? Kedysi by dostala obuškom, dnes si to môže dovoliť. Mravná polícia stratila vplyv
Keď sa na neurčito zatvorili školy pre dievčatá, prišla o prácu ako prvá. Jej manžel a dcéra prišli o tú svoju krátko po nej. Syn, ktorý študoval informatiku, musel zo školy odísť, keď si rodina nemohla naďalej dovoliť platiť školné. Pozdĺž ciest po celom Kábule sa objavilo vystavené vybavenie domácností, ktoré sa rodiny snažia predať, aby mali na jedlo. Je to ďalším dôkazom toho, že skúsenosť Ahmadíových sa stáva bežnou a ľudia podnikajú kedysi nepredstaviteľné kroky, len aby prežili. "Práve teraz prežívame dni s hladom a v našej rodine zatiaľ nie je nikto, kto by nás všetkých finančne zaistil," hovorí Ahmadíová.
Nutne potrebujú prácu
Organizácia spojených národov varovala pred humanitárnou katastrofou v Afganistane a snaží sa získať 4,5 miliardy dolárov, aby pomohla predísť najhoršiemu. Vzhľadom na zablokovanú zahraničnú pomoc a bankovný systém na pokraji zrútenia dusí miestnu ekonomiku nedostatok hotovosti.
Šťastný koniec príbehu afganského chlapca. Dieťa sa stratilo počas evakuácie z kábulského letiska
Taliban je známy tým, že keď bol naposledy pri moci v rokoch 1996 až 2001, nedovolil ženám pracovať mimo domu a výrazne im obmedzil možnosti zamestnania. Pre mnohé, ako je Ahmadíová, tak neexistuje žiadna možnosť. "Niektoré vdovy sú jedinými živiteľkami svojich rodín, niektoré ženy chcú zase finančne pomáhať svojim manželom," hovorí. "Taliban musí umožniť ženám chodiť do práce. Musí im zabezpečiť prácu, zamestnanie pre ženy práve teraz nie je vôbec žiadne," dodáva.