Sankčný režim EÚ umožňuje rýchlejšie uvaliť sankcie. Slovensko navrhlo rozšíriť ho aj o korupciu
Slovensko na pondelňajšom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli navrhlo rozšíriť takzvaný Magnitského zákon EÚ o činy spojené s korupciou.
Informáciu po zasadnutí rady ministrov zahraničných vecí potvrdil šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok, ktorý túto žiadosť, s podporou niekoľkých ďalších členských krajín, chce postúpiť šéfovi európskej diplomacie Josepovi Borrellovi a francúzskemu predsedníctvu v Rade EÚ.
Korčok pripomenul, že nový sankčný režim EÚ umožňuje rýchlejšie uvaliť sankcie voči konkrétnym osobám a organizáciám kdekoľvek na svete za vážne porušovanie ľudských práv. Magnitského zákon prijala Európska únia koncom roka 2020. Ako však dodal Korčok, keď sa tento ľudskoprávny sankčný režim prijímal, viacero krajín eurobloku volalo po jeho rozšírení o trestné činy spojené s korupciou.
EÚ zatiaľ nerozhodla o tvrdosti sankcií proti Rusku. V hre je diplomacia, uviedol Korčok
"Európska únia takýto sankčný režim nemá," upozornil šéf slovenskej diplomacie. Dodal, že Únia sa môže v tomto smere inšpirovať Kanadou, USA a inými krajinami. Aj preto v pondelok predstavil podobnú iniciatívu pre EÚ. "Máme v tejto chvíli podporu siedmich alebo ôsmich krajín. Takto sme oslovili Josepa Borrella a francúzske predsedníctvo, aby sa pozreli, ako takýto sankčný režim môže fungovať," vysvetlil Korčok.
Zároveň spresnil, že proces je iba na začiatku a nič nie je rozhodnuté. Ide však o iniciatívu Slovenska, ktorou by sa mali inštitúcie EÚ ďalej zaoberať.