Slovensko je schopné dosiahnuť zníženie emisií o 55 percent do roku 2030, tvrdí Budaj
Ku koordinácii európskeho klimatického balíka Fit for 55 sa zriadilo šesť pracovných skupín. Opatrenia klimatického balíka budú pretransformované do národnej legislatívy Slovenska prostredníctvom nového zákona o klíme a nízkouhlíkovej transformácii.
Úlohou zákona bude napríklad presne určiť, ktoré štátne orgány a inštitúcie budú zodpovedné za napĺňanie jednotlivých klimatických cieľov. Informovalo o tom tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia SR po pondelkovom druhom zasadnutí Rady vlády SR pre Európsku zelenú dohodu.
Envirorezort pripomína, že Slovensko podporuje balík európskych opatrení Fit for 55. V novembri minulého roka bolo k nim spustené medzirezortné pripomienkové konanie. Pozíciu Slovenska musí odsúhlasiť vládny kabinet. Rada vlády je podľa Ministerstva životného prostredia fórom, kde sa diskutuje a formuje pozícia Slovenska.
Envirorezort zhodnotil konferenciu o klíme ako úspešnú. Uhlíkovú neutralitu chce čo najskôr
"Výstupom z dnešného rokovania Rady vlády pre Európsku zelenú je prijatie uznesenia, v ktorom odporúča členom vlády ukončiť všetky procesy a rozporové konania s cieľom prijatia predbežných stanovísk k všetkým návrhom z balíka Fit for 55 vrátane analýzy dosahov," priblížilo Ministerstvo životného prostredia.
K Fit for 55 bolo zriadených šesť pracovných skupín, ktoré sa budú zaoberať jednotlivými legislatívnymi návrhmi z balíka. Rada na zasadnutí odsúhlasila vznik pracovných skupín pre oblasti energetiky, priemyslu, pôdohospodárstva, výstavby, dopravy a obehového hospodárstva, uviedol envirorezort.
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) počas zasadnutia upozornil, že Slovensko bude môcť v roku 2022 vyčerpať z Modernizačného fondu 120 miliónov eur. Štátna pomoc pre oblasť teplárenstva počíta so 100 miliónmi eur. Na podporu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov pôjde 20 miliónov eur. K najväčším producentom emisií patrí priemyselná výroba, v ktorej bude potrebné dosiahnuť čo najvyššiu mieru dekarbonizácie, poznamenal.
"Slovensko je schopné dosiahnuť zníženie emisií o 55 percent do roku 2030. Dokonca máme výhodu oproti niektorým iným európskym krajinám, ako je napríklad Poľsko, pre ktoré bude tento cieľ ťažšie splniteľný, keďže 75 percent vyrobenej elektriny v krajine pochádza z uhlia," tvrdí Budaj.
Rada vlády SR pre Európsku zelenú dohodu je poradným, koordinačným a iniciatívnym orgánom vlády SR pre otázky týkajúce sa Európskej zelenej dohody. Bude sledovať koordináciu sektorových politík a zmonitoruje súlad s prechodom na uhlíkovo neutrálne hospodárstvo. Členmi rady sú napríklad zástupcovia ministerstiev, zástupca Kancelárie prezidenta SR, parlamentu, zástupcovia priemyslu, samospráv, zamestnávateľov či ochranárov.