Top udalosti týždňa: Prezidentka podporila dohodu s USA, v Rakúsku schválili povinné očkovanie, Starostke obce hrozí väzenie
Prezidentka Zuzana Čaputová vyhlásila, že obrannú dohodu Slovenska s USA podporuje. Monike Kaveckej, starostke Kuneradu, hrozí 8-ročné väzenie. Rusko sa chce vrátiť k rozloženiu síl z roku 1997 a žiada odsun "zahraničných vojakov, techniky a výzbroje" zo všetkých krajín, ktoré neboli členmi NATO pred rokom 1997. V Rakúsku schválili povinné očkovanie proti covidu.Pozrite sa s nami na tie najdôležitejšie udalosti týždňa.
Podpora prezidentky
Prezidentka Zuzana Čaputová vyhlásila, že obrannú dohodu Slovenska s USA podporuje. Splnomocnenie na jej podpis udelí jednému z členov vlády, prikladá k nemu však interpretačné vyhlásenie. Rozpor s ústavou podľa jej slov s právnikmi nenašli, preto sa neobráti na Ústavný súd. "Prijatie tejto dohody podporujem. Ide o štandardný spôsob, ako zlepšiť našu obrannú spoluprácu s inými krajinami," uviedla prezidentka s tým, že ide o praktický nástroj na to, aby sme posilnili obranu našej suverenity.
Aktuálne sme v momente, keď vláda znenie dohody už schválila a následne by malo dôjsť k splnomocneniu člena vlády, aby uzavrel a podpísal text dohody. Prezidentka avizovala, že by malo ísť o ministra obrany Jaroslava Naďa. Nasledovať má rozhodnutie národnej rady a ratifikácia prezidentkou Slovenskej republiky.
Podľa Čaputovej sa okolo dohody spustila ostrá debata a pozoruje rôzne interpretácie. Preto k plnomocenstvu člena vlády pripája aj interpretačnú doložku. "Zmluvu ratifikujem iba s touto interpretačnou doložkou," dodala s tým, že to akceptovali aj členovia vlády, s ktorými sa stretla ešte pred vyhlásením. "Ide o deklaráciu o tom, ako slovenská strana túto zmluvu interpretuje a číta," uviedla. Americká strana túto doložku podpísať nemusí.
Starostke hrozí väzenie
Poslankyni národnej rady za OĽANO Monike Kaveckej, ktorá je zároveň aj starostkou Kuneradu, hrozí 8-ročné väzenie. Polícia ju obvinila zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní. Do problémov ju dostala výstavba nájomných bytov. Výrazné porušenie zákona konštatoval aj Úrad pre verejné obstarávanie. Obci uložil pokutu 30-tisíc eur.
Výstavbu nájomných bytov v Kunerade sprevádza množstvo podozrení. K zákazke za tri milióny eur sa dostal developer za pomoci pozemku, ktorý vopred získal do dlhodobého prenájmu. Na prípad upozornila Nadácia Zastavme korupciu už pred polrokom.
"Starostka najprv prenajala pozemky súkromnej firme a potom v súťaži, ktorá podľa nás bola fiktívna, povedala, že nájomné byty sa môžu stavať iba na tejto konkrétnej parcele," uviedla Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu.
Starostka obce Kunerad a poslankyňa národnej rady Monika Kavecká považuje svoje obvinenie pre zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe za absurdné. "Ak by takéto obvinenie malo byť právne v poriadku, musela by mu čeliť veľká časť starostov a primátorov na Slovensku," reagovala.
Starostke Kuneradu a poslankyni parlamentu hrozí väzenie. Do problémov ju dostali nájomné byty
Napätie na Ukrajine
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zaviedol sankcie voči 52 občanom Ruskej federácie a 24 ruským spoločnostiam. Na základe týchto opatrení budú blokované ich prípadné aktíva nachádzajúce sa na Ukrajine, informoval v sobotu spravodajský server Meduza.
Rumunsko a Bulharsko reaguje: Požiadavka Ruska stiahnuť vojakov NATO z našich krajín je neprijateľná
Povinné očkovanie
Dolná komora rakúskeho parlamentu (Národná rada) vo štvrtok schválila návrh zákona o povinnom očkovaní proti ochoreniu Covid-19 pre osoby od 18 rokov.
Všeobecnú očkovaciu povinnosť Rakúsko schválilo ako prvá krajina v rámci Európskej únie. Vzťahovať sa bude na všetkých dospelých obyvateľov krajiny od 1. februára. Výnimku budú mať tehotné ženy a všetci, ktorí nemôžu byť očkovaní zo zdravotných dôvodov. Tí, ktorí sa uzdravili, sú tiež oslobodení od povinnosti zaočkovať sa do 180 dní po nákaze covidom. Za porušenie očkovacej povinnosti hrozia sankcie podľa príjmu až do výšky 3600 eur.
Djokovič ako hrozba pre verejnosť
Austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke uviedol, že pre jeho krajinu bolo rozumné vyhostiť z krajiny srbského tenistu Novaka Djokoviča. Podľa sudcov, ktorí o tom rozhodli, sú Djokovičove protivakcinačné názory hrozbou pre austrálsku verejnosť.
Federálny súd krajiny zvrejnil vo štvrtok rozsudok, ktorý rozhodol o deportácii Djokoviča. Srb v nedeľu neuspel na federálnom súde v Melbourne s odvolaním sa proti opätovnému zrušeniu jeho víza, ktoré predtým v piatok nariadil austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke.
Lídra svetového rebríčka deportovali z krajiny. Deväťnásobný šampión Australian Open prišiel prvýkrát o vízum ešte 6. januára krátko po prílete do Melbourne, keď pohraničné úrady usúdili, že nespĺňa podmienky vstupu do krajiny. Riaditeľ tenisového Australian Open Craig Tiley tvrdí, že Novak Djokovič sa chce v roku 2023 vrátiť do dejiska grandslamového turnaja v Melbourne. Premiér štátu Viktória Daniel Andrews však zdôraznil, že Djokoviča na turnaji privítajú iba v prípade, ak sa nechá zaočkovať: "Rafa Nadal to dobre vystihol. Keby Novak Djokovčč siahol po vakcíne a nechal sa zaočkovať tak ako väčšina hráčov, mohol sa vyhnúť problémom. Možno si ten chlapík myslel, že má vyššie postavenie ako celý turnaj, ale nie je tomu tak. Preto je tohtoročný Australian Open bez svetovej jednotky a zatiaľ je napriek absencii Djokoviča veľmi úspešný."