Biden a Kišida mali virtuálne stretnutie. Diskutovali o obavách z rastúcej asertivity Číny i pandémii
Americký prezident Joe Biden a japonský premiér Fumio Kišida na piatkovom virtuálnom stretnutí diskutovali o obavách z rastúcej vojenskej asertivity Číny, ktorá vyvoláva čoraz väčšie znepokojenie v Tichomorí.
Informovala o tom agentúra AP. Kišida uviedol, že obaja lídri venovali "značnú časť" svojho 80-minútového hovoru problémom okolo Číny vrátane spoločných obáv z jej rastúcej agresie voči Taiwanu. Čína považuje demokratickú ostrovnú republiku za súčasť svojho územia, ktorú jedného dňa znova ovládne, v prípade potreby aj silou. Čína v posledných mesiacoch zintenzívnila vojenské cvičenia pri ostrove a často posielala vojenské lietadlá do blízkosti taiwanského vzdušného priestoru.
Biden a Kišida diskutovali aj o situácii v Hongkongu a v autonómnej oblasti Sin-ťiang na západe Číny. Biden opakovane vyjadroval znepokojenie z tvrdých zásahov Pekingu voči demokratickým aktivistom v Hongkongu či porušovania práv moslimskej menšiny Ujgurov i ďalších menšín v regióne Sin-ťiang.
"Prezident Biden a ja sme si úprimne a veľmi pokojne vymenili názory na to, ako Japonsko a Spojené štáty spolupracujú a vedú medzinárodné spoločenstvo, čo podľa mňa povedie k ďalšiemu posilneniu japonsko-americkej aliancie," povedal Kišida po prvom oficiálnom rokovaní so šéfom Bieleho domu od svojho nástupu do úradu v októbri minulého roka.
Vstup ruských jednotiek na územie Ukrajiny bude Západ považovať za inváziu, oznámil Biden
Kišida takisto uviedol, že vyjadril svoje odhodlanie výrazne posilniť obrannú kapacitu Japonska, zatiaľ čo Biden hovoril o záväzku USA dodržiavať japonsko-americkú bezpečnostnú zmluvu z roku 1960.
Japonský premiér, ktorý pochádza z mesta Hirošima, na ktoré USA na konci druhej svetovej vojny zhodili atómovú bombu, tiež povedal, že počas hovoru s Bidenom vyjadril obavy o jadrovú bezpečnosť a myšlienku dosiahnutia "sveta bez jadrových zbraní". Témou diskusie bola aj pandémia koronavírusu i problém týkajúci sa Ukrajiny.
Obaja lídri absolvovali vlani krátky rozhovor na okraj novembrového klimatického summitu v Glasgowe. Kišida povedal, že pozval Bidena do Japonska v prvej polovici roku 2022 na osobné stretnutie lídrov štvorčlenného zoskupenia s oficiálnym názvom Štvorstranný bezpečnostný dialóg (anglická skratka QUAD), ktoré zahŕňa aj Austráliu a Indiu.