Rozpor medzi číslami. Sčítanie neukazuje reálny počet Rómov, tvrdí splnomocnenec vlády pre rómske komunity
Zistenia Sčítania 2021 neodrážajú reálne počty rómskej komunity na Slovensku. Odvolávajúc sa na prieskum Atlasu rómskych komunít i odhady samospráv, predpokladajúcich počet Rómov na úrovni 450-tisíc, to uviedol splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ján Hero.
Na sociálnej sieti poukazuje pritom na to, že údaje zo sčítania hovoria o počte obyvateľov SR, ktorí sa prihlásili dobrovoľne k rómskej národnosti, výrazný rozpor v číslach medzi kvalifikovaným odhadom a údajmi z cenzu pripisuje preto strachu pred diskrimináciou a negatívnymi stereotypmi o Rómoch.
"Nemôžeme si zatvárať oči pred tým, že na Slovensku naďalej pretrvávajú rasizmus a predsudky voči Rómom. Rôzne prieskumy verejnej mienky skúmajúce všeobecné postoje a individuálne skúsenosti naznačujú, že diskriminácia menšín je žiaľ stále vo vysokej miere tolerovaná naprieč našou spoločnosťou," upozornil splnomocnenec, ktorý zároveň vyjadruje nádej, že úsilím jeho úradu a štátnych politík postupne dôjde k zmene.
V Sčítaní obyvateľov, domov a bytov 2021 sa k rómskej národnosti prihlásilo 156.164 občanov SR. Väčšina z nich sa k nej prihlásila odpoveďou na druhú národnosť (88.985). Z hľadiska zastúpenia regiónov sa najviac ľudí prihlásilo k rómskej národnosti v Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.
Poslanec Gyimesi tvrdí, že Maďari odmietli dve národnosti. Výhrady má aj maďarská strana
Kým v Prešovskom bol najväčší podiel tých, ktorí svoju príslušnosť k Rómom uviedli ako prvú národnosť, v Košickom a Banskobystrickom kraji bol najvyšší podiel tých, ktorí rómsku uviedli ako ďalšiu národnosť. V otázke na druhú národnosť uviedlo odpovede vyše 306-tisíc sčítaných.