K obrannej dohode s USA ešte zasadne klub, povedal Kollár. Jej uzavretie je zodpovedným krokom, uviedol premiér

17.1.2022 11:49

Pre hnutie Sme rodina je pri podpore obrannej dohody s USA zásadné, aby parlament naďalej rozhodoval o prítomnosti cudzích vojakov a jadrových zbraní na území SR. Otázky poslancov majú zodpovedať na zasadnutí klubu minister obrany Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

K obrannej dohode s USA ešte zasadne klub, povedal Kollár. Jej uzavretie je zodpovedným krokom, uviedol premiér
Foto: TASR/Jaroslav Novák

Čo žiada Kollár

Predseda parlamentu a hnutia Boris Kollár to uviedol po pondelkovom stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou a premiérom Eduardom Hegerom. „Aj keď sa táto zmluva podpíše, akýkoľvek vojak, ktorý by prišiel na Slovensko, musí to byť ratifikované v parlamente. Pokiaľ to bude takto napísané v tej zmluve, tak nemáme problém," uviedol Kollár. Žiada tiež, aby bolo jednoznačne dané, že akákoľvek jadrová zbraň môže byť presunutá na Slovensko len so súhlasom Národnej rady SR.

"Ak budeme mať tieto odpovede a budeme to mať isté, budeme jednotní. Pokiaľ to bude nejaké vágne, môže sa stať opak," uviedol Kollár. Pripustil tiež, že traja - štyria poslanci sa pri hlasovaní môžu zdržať.

Najvyšší ústavní činitelia v pondelok hovorili aj o pandémii a sociálnych opatreniach na podporu tých, ktorí sú pandémiou najviac zasiahnutí. Svoje návrhy má prezidentka prebrať aj s ministrom práce Milanom Krajniakom.

Zmluvu má podpísanú už 23 krajín

Uzavretie obrannej dohody s USA je zodpovedným krokom k posilňovaniu európskej bezpečnostnej politiky, ale aj obranyschopnosti SR, vyjadril sa Heger. Dodal, že na rokovanie prišiel s jasným cieľom otvorene podporiť podpis zmluvy.

"Túto zmluvu má podpísaných už 23 krajín. Majú ju všetky krajiny na východnej hranici podpísanú, vrátane Maďarska a Poľska, preto si myslím, že je to správny krok aj pre posilnenie našej obranyschopnosti," poukázal premiér.

Vláda v stredu odsúhlasila uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA. Po podpise dokumentu ho musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou. Zmluva by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Predstavitelia vlády uviedli, že dohoda neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok