Zelený čaj detoxikuje telo inak, ako ste si doteraz mysleli

Zo všetkých dostupných detoxikačných produktov môže byť zelený čaj jedným z najprospešnejších. Aktívne zložky v zelenom čaji totiž podporujú prirodzenú schopnosť vášho tela detoxikovať sa.

Zelený čaj detoxikuje telo inak, ako ste si doteraz mysleli
Foto: Pexels

Predtým, ako sa pokúsite detoxikovať pomocou zeleného čaju, zistite, ako na tom je telo samo, aby ste mali lepšiu predstavu o tom, čo môžete očakávať a ako zelený čaj k tomuto procesu prispieva.

Detox zeleného čaju?

Zelený čaj môže pomôcť detoxikovať vaše telo, ale pravdepodobne nie tak, ako by ste si mysleli. Vaše telo sa pomerne efektívne detoxikuje samo a eliminuje škodlivé látky, čo je vzhľadom na množstvo toxínov v životnom prostredí životne dôležitá úloha. Zelený čaj sám o sebe aktívne nedetoxikuje toxíny, ale je plný prírodných polyfenolov, ktoré podporujú normálny detoxikačný systém tela. 

Polyfenoly pôsobia dvoma spôsobmi: majú priamy vplyv na vašu pečeň, hlavný detoxikačný orgán tela, a sú to antioxidanty, ktoré bojujú s voľnými radikálmi. Molekuly známe ako voľné radikály sú také nestabilné, že musia byť neutralizované skôr, ako poškodia zdravé bunky.

zeleny caj Foto: Pexels

Detoxikácia znamená pre rôznych ľudí rôzne veci. Niektorí si myslia, že detoxikácia je vyčistenie stolice z hrubého čreva pomocou vlákniny a iných doplnkov. Iní to interpretujú ako typ diéty – zvyčajne pôst alebo nejakú kombináciu štiav zo zeleniny – ktorá čistí hrubé črevo a zároveň im pomáha schudnúť.

Ale v lekárskom svete sa detoxikácia vzťahuje na systémy tela určené na odstránenie toxických látok. Toxín môže byť environmentálna chemikália, nadbytočný liek, ktorý sa musí odstrániť z krvného obehu, niečo, čo sa vytvára v tele, alebo akýkoľvek iný typ škodlivej látky.

Vaša pokožka, dýchací systém, imunitný systém, črevá a obličky, to všetko pomáha pri detoxikácii tela, no veľká časť zodpovednosti pripadá na pečeň. Keď sa toxíny dostanú do pečene, chemicky sa upravia, aby sa znížila ich toxicita, a potom sa pošlú do obličiek na odstránenie močom.

zeleny caj Foto: Pexels

Znie to jednoducho, ale nie je. Je to zložitý proces, ktorý pozostáva z troch rôznych fáz a závisí od množstva enzýmov. Vaše telo potrebuje dostatok bielkovín a veľa vitamínov a minerálov na podporu každej fázy detoxikácie.

Antioxidanty v zelenom čaji

Primárne polyfenoly v zelenom čaji sú flavonoidy. Medzi rôznymi flavonoidmi patria niektoré z najsilnejších antioxidantov do skupiny nazývanej katechíny. Zatiaľ čo zelený čaj obsahuje niekoľko rôznych katechínov, jeden z nich – epigalokatechín galát – je najrozšírenejší a má najsilnejšiu antioxidačnú kapacitu. Zelený čaj obsahuje aj L-theanín, aminokyselinu, ktorá sa používa na výrobu ďalšieho dôležitého antioxidantu, glutatiónu.

zeleny caj Foto: Pexels

Neexistuje spôsob, ako to obísť – na správnu detoxikáciu tela potrebujete zdravú pečeň. Zelený čaj s tým môže pomôcť. Pečeň zúfalo potrebuje antioxidanty. Rovnaká chemická aktivita v pečeni, ktorá neutralizuje toxíny, produkuje aj nevyhnutné vedľajšie produkty – voľné radikály. Aby pečeň zostala v rovnováhe a správne robila svoju prácu, musí mať dostatok antioxidantov, ktoré budú pôsobiť proti všetkým voľným radikálom. Zelený čaj priamo podporuje pečeň zvýšením aktivity enzýmov, ktoré poháňajú prvé dve fázy detoxikácie. 

Info: Zelený čaj znižuje riziko ochorenia pečene

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok