Dohoda s USA nenaruší suverenitu Slovenska, posilní jej obranyschopnosť, tvrdí premiér
Uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA (DCA) nijakým spôsobom nenaruší integritu a suverenitu Slovenskej republiky. Uviedol premiér SR Eduard Heger v reakcii na kritiku schválenia dohody vládou zo strany opozície.
Prijatie obrannej zmluvy je podľa neho zodpovedným krokom smerom k posilňovaniu európskej bezpečnostnej politiky i našej obranyschopnosti. "Takúto zmluvu majú okrem iných uzavretú aj Maďari i Poliaci. Čakalo sa len na nás," napísal na sociálnej sieti.
Reakcie predstaviteľov opozície označil za vrchol pokrytectva. "Práve páni Fico a Pellegrini začali v roku 2018 rokovania so Spojenými štátmi. Preto nepochybujem, že ak by títo ľudia boli dnes vo vláde, nekonali by inak ako my a zmluvu by schválili," skonštatoval Heger. Dodal, že ohýbanie reality a "názorové saltá" sú pre predsedu opozičnej strany Smer-SD Roberta Fica a lídra mimoparlamentnej strany Hlas-SD Petra Pellegriniho už tradičnou taktikou pri získavaní voličov.
Je to zrada a čierny deň pre suverenitu Slovenska, hovorí strana SNS o schválení dohody s USA
Vláda SR v stredu odsúhlasila uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA (DCA). Po podpise dokumentu ho musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou. Zmluva by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná, alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.
Opozičná strana Smer-SD dohodu odmieta. Tvrdí, že ju Slovensko nepotrebuje a ohrozuje zvrchovanosť SR. Strana chce tiež vo veci presadiť referendum a zároveň spolu s nezaradenými poslancami okolo poslanca Tomáša Tarabu v stredu iniciovala k tejto téme mimoriadnu schôdzu parlamentu.
Pellegrini reagoval, že strana Hlas-SD nemôže návrh dohody podporiť vzhľadom na vážne pochybnosti, či zmluva nenarušuje suverenitu SR i zásadné právne výhrady Generálnej prokuratúry SR.