Násilné protesty v Kazachstane nemožno ničím ospravedlniť, reaguje šéf maďarskej diplomacie

11.1.2022 16:05

Násilie a vandalizmus musia byť odsúdené, uviedli to v utorok v súvislosti s udalosťami v Kazachstane v spoločnom uznesení ministri zahraničných vecí členských krajín Turkickej rady, v ktorej má Maďarsko štatút pozorovateľa.

kazachstan_poobede_mo_7.jpg
Foto: TA3

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó o tom informoval na Facebooku. Ministri na online konferencii zvolanej Uzbekistanom, ktorý aktuálne predsedá tomuto zoskupeniu, súčasne vyjadrili sústrasť pozostalým po obetiach nepokojov. 

Szijjártó pripomenul, že uplynulé roky potvrdili, že bezpečnosť stredoázijského regiónu zásadne ovplyvňuje bezpečnosť Európy, a v rámci nej aj strednej Európy. "Záujmom Maďarska je, aby bol v strednej Ázii mier a stabilita," zdôraznil.

Podľa jeho slov sú pokusy o destabilizáciu a štátny prevrat v protiklade s európskymi bezpečnostnými záujmami, pretože sa pod ich vplyvom otvára priestor pre teroristické činy či šírenie extrémistických ideológií, ktoré zvyčajne vyvolajú vznik migračnej vlny z dotknutých oblastí. "Maďarsko preto podporuje snahy smerujúce k obnoveniu poriadku a mieru v Kazachstane," podčiarkol šéf maďarskej diplomacie.

Udalosti sú neospravedlniteľné

Szijjártó zdôraznil, že nie je možné ničím ospravedlniť násilné udalosti uplynulých dní a treba zabrániť tomu, aby teroristické organizácie a organizácie šíriace extrémistické ideológie získali priestor. Situácia v Kazachstane sa vyhrotila 2. januára, keď sa v meste Žanaozen na západe krajiny začali zhromaždenia proti prudkému zvýšeniu cien skvapalneného plynu. 

Tie potom prerástli do masívnych protestov po celej krajine s ekonomickými a politickými požiadavkami. V dňoch 4. a 5. januára došlo v Alma-Ate k zrážkam demonštrantov s bezpečnostnými silami, ktoré si vyžiadali obete na životoch a zranených. V stredu bola odvolaná vláda. V krajine platí výnimočný stav.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok