Najsilnejšie prejavy Čaputovej: Bludy o covide, podpora Baťovej i zrkadlo Matovičovi a Ficovi
Vlani v decembri ju časopis Forbes zaradil medzi 100 najvplyvnejších žien sveta. V septembri jej zase udelili cenu Justitia Awards - ocenenie pre výnimočnú ženskú právnickú osobnosť roka. Prezidentka Zuzana Čaputová si svojimi postojmi získava rešpekt u zahraničných lídrov a dlhodobo kraľuje aj v rebríčku dôveryhodnosti slovenských politikov. Z jej prejavov v roku 2021 sme vybrali najzaujímavejšie pasáže.
Tliachanie o covide
Po tom, ako Čaputová v novembri spolu s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským navštívili Univerzitnú nemocnicu Bratislava v Ružinove, prezidentka vyhlásila, že Slovensko je najhoršie na svete v počte nových prípadov infekcie koronavírusom na milión obyvateľov. O čosi emotívnejšie, ako sme dovtedy boli u nej zvyknutí, uviedla, že prehrávame boj s vírusom, a "potrebujeme prestať tliachať o covide".
"Neviem, čo viac ešte treba urobiť preto, alebo čo viac ešte treba počuť alebo vidieť na to, aby sme zmenili prístup," povedala hlava štátu, ktorá zároveň zdôraznila nutnosť zastaviť šírenie bludov o covide. Pozornosť upriamila na preplnené nemocnice, ľudí zomierajúcich na pľúcnej ventilácii a vyčerpaný zdravotnícky personál.
Fico s otázkami nepochodil
Konflikt medzi hlavou štátu a predsedom najsilnejšie opozičnej strany sa vlani vyostril po tom, ako sa Čaputová vyjadrila k dvom referendovým otázkam Smeru-SD, ktorými chcela strana docieliť skrátenie volebného obdobia a vypísanie predčasných volieb. Navrhnuté referendové otázky sa podľa jej slov vzájomne podmieňujú, čo zákon neumožňuje.
"Dve otázky, ktoré mi Robert Fico listom poslal, sa však podmieňujú, a to nielen gramaticky, ale aj vecne. Bez platnej odpovede na jednu otázku totiž nemôže platiť druhá, čo explicitne v druhej otázke aj sám uvádza. Väčší príklad podmienenosti si ani neviem predstaviť. Ktokoľvek pripravuje referendum, preberá na seba veľkú zodpovednosť aj za očakávania ľudí s tým spojené. Preto je nevyhnutnosťou otázky vopred skonzultovať s ústavnými právnikmi a vyhnúť sa nepodarku," vyhlásila a dodala, že sa vytvára tlak na prezidentku a dávajú sa jej ultimáta.
Hlava štátu vtedy zdôraznila, že vypíše referendum s akoukoľvek otázkou, aj s takou, s ktorou nebude stotožnená, no len vtedy, ak bude v súlade s ústavou.
Matovičovi nastavila zrkadlo
Prezidentka pri aprílovom menovaní novej vlády premiéra Eduarda Hegera nenechala suchú nitku ani na jeho predchodcovi Igorovi Matovičovi, ktorého vláda je spájaná s chaosom v opatreniach či s nezhodami medzi koaličnými partnermi. Do prejavu smerom k Hegerovi vložila zrkadlo a kritiku pôsobenia Matoviča na premiérskej stoličke. "Je veľmi dôležité, aby obrazy nezhôd z minulosti boli postupne prekryté novým obrazom spolupráce, rešpektu a pokoja."
Počas menovania Hegerovi pripomenula, aké má od neho spoločnosť, ale aj ona očakávania. "Sám najlepšie viete, že právomoci premiéra a jeho zodpovednosť sú neprenosné a teda, že najväčšia ťarcha je na vás. Som presvedčená, že ako premiér prídete s novými prístupmi a s novou energiou, aby vláda konala efektívne, ako skutočný kolektívny a vrcholný orgán výkonnej moci," uviedla v prejave.
Otvorene za očkovanie
Hlava štátu patrí k politikom, ktorí sa od začiatku otvorene postavili za očkovanie. V prejavoch viackrát prehovorila k ľuďom, ktorí s vakcínou vyčkávajú a rozhodnutie odkladajú. Aj vo svojom júnovom prejave k epidemiologickej situácii sa obrátila na ľudí, aby využili prázdninové mesiace a s očkovaním nečakali. Takisto pripomenula, že to nebude štát ani spoločnosť, kto bude ľudí deliť na chránených a zraniteľných - bude to vírus.
"Je prirodzené, ľudské, že máme obavy a pocit neistoty zo všetkého nového, niektorí z nás aj z vakcinácie. Zvážte, prosím, ešte raz mieru rizika, ktorú nové kmene vírusu môžu spôsobiť nezaočkovaným ľuďom. Vieme, ako rýchlo sa vie vírus dostať mimo kontrolu. Urobme správnu vec nielen pre seba a svoju rodinu, ale aj pre celú našu spoločnosť."
Politické zneužívanie očkovania
Vo svojej druhej správe o stave republiky otvorene pomenovala zneužívanie témy očkovania na politické ciele. Pripomenula, ako veľmi rozdeľuje rozdielny postoj k vakcinácii rodiny, kolegov, susedov a celú spoločnosť. Vo svojom prejave v národnej rade uviedla, že hoci niekto nie je zaočkovaný, nerobí to z neho hlúpeho alebo zlého človeka.
V parlamente však kritizovala, ak niekto nenávistnú vlnu okolo očkovania "osedlá" alebo ju využije vo svoj prospech. "História nám už neraz ukázala, že nenávisť netvorí, ale ničí, a to aj svojho pôvodcu. A my potrebujeme chrániť tento svet a naše Slovensko v ňom," povedala v NR SR.
Opora v slovenských vedcoch
Pri menovaní opätovne zvoleného predsedu Slovenskej akadémie vied Pavla Šajgalíka v úvode zdôraznila, že to boli práve slovenskí vedci, ktorí sa stali v kritickej situácii pre krajinu oporou. Prezidentka, ktorá si pravidelne do paláca pozýva expertov z rôznych oblastí a vyjadruje im vďaku a podporu, je presvedčená, že vedci by na Slovensku mali dostať oveľa viac priestoru aj v ďalších oblastiach verejného života.
Slovenskí vedci podľa nej v kvalite za tými zahraničnými nezaostávajú, no dostáva sa im slabá podpora v projektoch. "Je smutným faktom, že takejto podpore sa tešia vo väčšom počte slovenskí vedci, ktorí však nepracujú na Slovensku, ale v zahraničí, pretože tam ich privítali s otvorenou náručou," uviedla so smutným dôvetkom.
Pri Sputniku podporila Baťovú
Ruská vakcína Sputnik V, ktorá sa do pamäti verejnosti zapísala aj uvítaním na letisku, sa spájala tiež s tlakom zo strany predsedu hnutia OĽANO na šéfku Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzanu Baťovú. V spore súvisiacom s registráciou Sputnika vyjadrila prezidentka podporu slovenským inštitúciám, Baťovú v ústave osobne navštívila a priniesla jej kvety.
Vo vyhlásení k zmluve o dodávkach vakcíny tiež uviedla, že "... cieľ vlády zabezpečiť pre našich občanov ďalšiu vakcínu, považujem za úplne legitímny a správny. Nesmie však byť ďalej prezentovaný v protiklade so snahou kompetentných inštitúcií overiť jej bezpečnosť a účinnosť."
Príroda neodpúšťa
V septembri prijal pozvanie prezidentky na návštevu Slovenska pápež František. Obaja - pontifik i Čaputová - sa zhodujú v otázke potreby zmiernenia vplyvov klimatickej krízy i dôležitosti ochrany prírody. V prejave k pápežovi v záhrade Grasalkovičovho paláca spomenula Františkove slová o tom, že "Boh odpúšťa vždy, človek občas a príroda nikdy".
Čaputová, ktorá sa ako advokátka angažovala v kauze pezinskej skládky a tému klímy si osvojila aj v rámci prezidentskej agendy, zdôraznila v prejave, že ak máme prežiť, "musíme sa znovu učiť tomu, ako byť citliví voči našej planéte, ktorá nám v minulosti šepkala a teraz už kričí, že nás nedokáže uniesť, lebo sme pre ňu priťažkí. Musíme sa na príčiny a dôsledky klimatickej krízy pozerať ako na spoločný problém a hľadať spoločné riešenia."
Aj v jej záverečným vetách počas vystúpenia na klimatickom summite v Glasgowe apelovala na lídrov, aby uhlíková stopa lietadiel, ktorými prileteli do Škótska, nebola jediným výsledkom konferencie. "Parížske záväzky musíme premeniť na reálny a kredibilný pokles emisií CO2. Každý z nás má svoju vlastnú cestu rozvoja a odlišné východiskové pozície, ale spája nás jeden spoločný cieľ: zachrániť našu planétu. Konajme podľa tohto cieľa," vyzvala.