Vo veku 77 rokov zomrel svetoznámy paleontológ a ochranca prírody Richard Leakey
Vo veku 77 rokov zomrel v nedeľu svetoznámy kenský paleontológ a bojovník za ochranu prírody Richard Leakey, ktorého výskumy podporili teóriu o africkom pôvode moderného človeka.
Informovala o tom agentúra AFP. "Dnes popoludní som s hlbokým zármutkom prijal smutnú správu o tom, že nás opustil doktor Richard Erskine Frere Leakey," uviedol v nedeľu večer vo vyhlásení Uhuru Kenyatta, prezident východoafrickej Kene, v ktorej sa Leakey narodil, kde žil a uskutočnil aj veľkú časť svojich výskumov. Príčinu jeho smrti prezident neoznámil.
Richard Leakey bol synom Louisa a Mary Leakyovcov, svetoznámych paleontológov britského pôvodu. Hoci nemal nijaké odborné vzdelanie, zúčastňoval sa na terénnych výskumoch a na vedeckých výpravách v Keni, Tanzánii či Etiópií, z ktorých vzišli významné objavy fosílií prvých hominidov.
Za jeho najvýznamnejší objav sa podľa AFP považuje nález takmer kompletnej kostry asi deväťročného chlapca z čeľade hominidov Homo ergaster, pre ktorú sa vo svetových médiách vžilo označenie Turkana Boy.
Richard Leakey počas svojho života zastával viacero významných pozícií v kenských štátnych orgánoch a inštitúciách. Okrem iného pôsobil ako riaditeľ Kenského národného múzea či ako šéf kenskej agentúry pre ochranu prírody, v rámci ktorej viedol neľútostnú kampaň proti pytliakom poľujúcim na slony.
Založil tiež medzinárodnú ochranársku skupinu WildlifeDirect a angažoval sa tiež v kenskej pobočke organizácie Transparency International. V roku 1993 prežil pád malého lietadla typu Cessna, v dôsledku ktorej mu museli amputovať obe nohy a nahradiť ich protézami.