Čo môžeme očakávať od variantu omikron? Sú aj dobré správy a sme na tom lepšie, než pred rokom
Svet zasiahlo cunami omikron. Obmedzenia sa sprísňujú vo viacerých európskych krajinách, ktoré bojujú s novým variantom. Spoločnosť je vystavená prúdu nových informácií, niektoré sú znepokojujúce, iné pozitívne. Je ľahké na to zabudnúť, ale sme na tom oveľa lepšie ako pred rokom.
Omikron verzus delta
Ak chytíte omikron, je menej pravdepodobné, že vážne ochoriete ako pri predchádzajúcich variantoch. Štúdie z celého sveta vykresľujú konzistentný obraz, že omikron je miernejší ako variant delta, s o 30 % až 70 % nižšou pravdepodobnosťou, že infikovaní ľudia skončia v nemocnici. Informovala o tom BBC.
Omikron môže spôsobiť symptómy na úrovni prechladnutia, ako je bolesť hrdla, nádcha a bolesť hlavy, ale to neznamená, že bude mať mierny priebeh u každého. Zdá sa, že zmeny vírusu spôsobili, že je menej nebezpečný, ale znížený výskyt závažných prípadov je spôsobený aj imunitou v dôsledku očkovania a predchádzajúcich vĺn covidu.
Napokon môžu zostať len zaočkovaní a prekonaní. Americký imunológ varoval pred omikronom
Skutočnou devízou omikronu je jeho schopnosť infikovať ľudí. Šíri sa rýchlejšie ako iné varianty a môže obísť časť imunitnej ochrany, ktorá je spôsobená vakcínami a predchádzajúcimi infekciami. Vysoký vek bol vždy najväčším rizikovým faktorom vážneho priebehu ochorenia Covid-19. Schopnosť omikronu čiastočne uniknúť imunite znamená, že existuje potenciál, že sa nakazí viac starších ľudí ako počas vlny delta.
Liečba covidu
Nové lieky by však mali dostať z nemocnice ešte viac pacientov. Podávajú sa ľuďom, ktorí sú vystavení vysokému riziku závažného priebehu covidu, vrátane pacientov s rakovinou a ľudí po transplantácii orgánov. Molnupiravir je antivírusový liek, ktorý narúša schopnosť omikronu replikovať sa v našom tele a znižuje hospitalizáciu o 30 %.
Prudký nárast výskytu omikronu by mohol poslať viac ľudí do nemocníc. Obrovské množstvo ľudí, ktorí sa infikujú omikronom, tiež zamestnáva lekárov, zdravotné sestry a zvyšok pracovnej sily nemocníc.