Čo sa vlastne stane, ak si preplníte žalúdok a môže vám prasknúť?
Keď zjete príliš veľa jedla, môže vás z tlaku bolieť brucho. Buďte si istí, že je takmer nemožné, aby vám praskol žalúdok, aj keď máte pocit, že by to bolo možné.
Prejedanie vám natiahne žalúdok, no akonáhle jedlo prejde tráviacim traktom, váš žalúdok sa stiahne späť do normálnej veľkosti. Jednorazová udalosť môže byť veľmi nepríjemná, ale je nepravdepodobné, že by zmenila vašu anatómiu. Ak však budete opakovať záchvaty prejedania celé týždne, môžete si natrvalo natiahnuť svaly žalúdka.
Prekročenie kapacity žalúdka
Normálny ľudský žalúdok pojme asi liter tekutín alebo dve veľké šálky jedla. Keď zjete viac ako toto množstvo, vaše brucho sa roztiahne ako balón. Vďaka opakovaným návalom jedla sa váš žalúdok rýchlejšie roztiahne.
Prvýkrát, keď sa prejete a žalúdok pretiahnete môžete pociťovať neznesiteľnú bolesť. Počas niekoľkých mesiacov prejedania sa však vaše brušné svaly zvyknú naťahovať a tento pocit nadmernej námahy sa stáva normou. To znamená, že budete potrebujete viac jedla, aby ste sa cítili sýti.
Rozklad živín v preplnenom žalúdku
Typ jedla, ktorým si „napcháte“ žalúdok, môže ovplyvniť to, ako sa cítite. Pite príliš veľa vody – najmä vody sýtenej oxidom uhličitým – spôsobí nepríjemné natiahnutie bez toho, aby ste vôbec prijali kalórie. Voda však prechádza trávením pomerne rýchlo a má len málo pretrvávajúcich účinkov a spôsobuje minimum tráviacich ťažkostí.
Ak však budete jesť tučné jedlo, môžete trpieť celé hodiny, pretože tráviacim enzýmom trvá, kým spracujú tuky. Ak ste dostatočne naplnili žalúdok, môžete cítiť, že tlačí na dýchací sval bránice, čo ešte viac prispieva k nepohodliu. Dôsledkom môže byť aj kyslý reflux, pri ktorom sa kyselina vo vašom žalúdku dostáva hore pažerákom do hrdla, takže v ústach cítite trochu kyslosti. Odbúravanie jedla s vysokým obsahom tuku alebo dokonca bohatého na bielkoviny môže byť niekoľko hodín vyslovene bolestivé.
Hladné sacharidy
Ak ste nadmerne skonzumovali jedlo bohaté na sacharidy zistíte, že na druhý deň budete hladnejší. Kapacita žalúdka sa vám cez noc náhle nezväčšila, ale pokazili ste si hormóny. Všetky prázdne uhľohydráty rýchlo zvýšia hladinu cukru v krvi a následne spôsobia prudký nárast hormónu inzulínu, ktorý sa vysporadúva s prebytočným cukrom. Výsledkom je, že vaša hladina cukru v krvi tiež rýchlo klesá, takže sa budete cítiť hladnejší, a to aj napriek veľkému jedlu.
Preplnený žalúdok nie je nič zdravé a váš tráviaci trakt na to reaguje. Zadržiavanie plynov a tekutín môže spôsobiť, že sa budete cítiť nepríjemne nafúknutí. Prehĺtanie príliš veľkého množstva vzduchu pri hltavom jedení môže spôsobiť nadmerné množstvo plynu. Slané alebo mastné jedlo zase spôsobí, že vaše telo zadrží tekutiny, takže sa budete cítiť opäť nafúknutí.
Ak jete, neležte
Bez ohľadu na dôvod, pre ktorý máte pocit plnosti v žalúdku, ľahká prechádzka dáva vždy telo a trávenie do pohybu. Vyhnite sa ležaniu, ktoré všetko iba zhoršuje. Grganie pomôže zmierniť bolesti z plynov. Aby ste nabudúce predišli tomuto pocitu, jedzte pomaly a jedlo dôkladne prežúvajte, aby vaše telo malo čas nakopnúť signály sýtosti skôr, než zájdete príliš ďaleko. Ale veď, vianočné sviatky sú iba raz do roka.