Ako liečiť covid doma a prvá pomoc cez sviatky

24.12.2021 18:00

Ak máte koronavírusové ochorenie a staráte sa o seba alebo o blízkeho, určite sa vám vynárajú otázky. Ako viete, kedy je potrebná pohotovosť? Ako dlho je potrebná izolácia? Čo môžete urobiť, aby ste zabránili šíreniu choroboplodných zárodkov? Ako môžete podporiť chorého blízkeho a zvládnuť stres?

Ako liečiť covid doma a prvá pomoc cez sviatky
Foto: FreePIk

Liečba doma

Väčšina ľudí, ktorí ochorejú na covid majú len mierne príznaky a zotavia sa doma. Príznaky trvajú niekoľko dní a ľudia, ktorí majú vírus, sa zväčša cítia lepšie asi za týždeň. Liečba je zameraná na zmiernenie príznakov a zahŕňa odpočinok, príjem tekutín a lieky proti bolesti.

Vždy treba myslieť aj na to, ako môže starostlivosť o chorého ovplyvniť vaše zdravie. Ak ste senior alebo máte iné ochorenie, na ktoré sa liečite ako je ochorenie srdca, pľúc alebo cukrovka, môžete byť vystavení vyššiemu riziku vážnych následkov z covidu. 

choroba Foto: FreePik

Varovné signály

Starostlivo sa sledujte aj svojho blízkeho či sa vám nezhoršujú príznaky. Ak sa zhoršujú, zavolajte lekára. Určite vám odporučí používať domáci pulzný oxymeter. Pulzný oxymeter je plastová spona, ktorá sa pripevňuje na prst. Prístroj pomáha pri kontrole dýchania meraním množstva kyslíka v krvi. Hodnota nižšia ako 92 % znamená už potrebu hospitalizácie. Ak vám lekár odporučí pulzný oxymeter, mali by ste vedieť, ako ho správne používať. 

Ak vy alebo iná osoba v spoločnej domácnosti s covidom pocítite varovné signály, okamžite volajte pohotovosť. Najmä v prípade, ak sa chorá osoba nedá zobudiť alebo ak si všimnete akékoľvek príznaky, vrátane:

  • Problémy s dýchaním
  • Pretrvávajúca bolesť alebo tlak na hrudníku
  • Zmätok
  • Bledá, sivá alebo modrá pokožka

covid Foto: FreePik

Vyrovnanie sa so stresom 

Keď sa staráte o milovaného človeka, ktorý je chorý, môžete sa cítiť vystresovaní, je to normálne. Tento stav potom dokáže ovplyvniť aj neschopnosť jesť, spať a sústrediť sa, ako aj zhoršiť chronické zdravotné problémy. U niektorých sa zvýši spotreba alkoholu, tabaku alebo iných drog. Ak pociťujete úzkosť alebo depresiu, možno budete potrebovať psychológa. 

Domáce tipy, ako zvládať covid stres:

  • Dodržiavajte denný režim vrátane sprchovania a obliekania.
  • Urobte si prestávky od správ o covide vrátane sociálnych médií.
  • Jedzte zdravé jedlá a zostaňte hydratovaní.
  • Cvičte a doprajte si dostatok spánku.
  • Vyhnite sa nadmernému užívaniu alkoholu a tabaku.
  • Zhlboka dýchajte alebo meditujte.
  • Zamerajte sa na príjemné aktivity.

Info: Starostlivosť o seba pomáha vyrovnať sa so stresom. Pomôže vám tiež podporiť uzdravenie vášho blízkeho.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok