Bratislavčanom sa výsledky sčítania obyvateľov nezdajú. Vallo žiada štatistický úrad o rýchle vysvetlenie
Mesto Bratislava a bratislavské mestské časti nie sú spokojné s prvými zverejnenými údajmi z tohtoročného sčítania obyvateľov. Bratislavské samosprávy tvrdia, že im Štatistický úrad Slovenskej republiky priznal o zhruba 20-tisíc obyvateľov menej, ako evidujú. Znamenalo by to výpadok miliónov eur.
Primátor Bratislavy Matúš Vallo a bratislavskí starostovia preto v utorok spoločne požiadali Štatistický úrad Slovenskej republiky, aby rozdiel hodnoverne vysvetlil. Na základe odpovede zvážia ďalšie kroky. "Žiadame, aby Štatistický úrad Slovenskej republiky zverejnil podrobnú metodiku spracovania údajov za Bratislavu a poskytol bratislavským mestským častiam zoznamy zarátaných i nezarátaných obyvateľov do finálneho čísla počtu obyvateľov s trvalým pobytom," vyhlásil Vallo.
Podľa Valla a starostov žije v Bratislave o 20-tisíc ľudí viac
Primátor i starostovia deklarujú, že v Bratislave na trvalý pobyt žije dlhodobo viac ľudí, ako jej pri tohtoročnom sčítaní priznali. Štatistický úrad v rámci piatich bratislavských okresov narátal 475.503 obyvateľov hlavného mesta. To však podľa zástupcov bratislavských samospráv je o zhruba 20-tisíc obyvateľov menej. "V Bratislave žije viac ako 500-tisíc ľudí. Rátame s tým, že hlavné mesto obsluhuje zhruba 600-tisíc ľudí, ktorí tu žijú. Okolo 100-tisíc ľudí hrubým odhadom tu nemá trvalý pobyt," podotkol Vallo.
Prvé výsledky z tohtoročného sčítania obyvateľov sú vonku. Potvrdzujú, že Slovensko starne
Korektné sčítanie obyvateľov je podľa neho dôležité pre financovanie Bratislavy. V minulosti sa totiž mesto i mestské časti sťažovali, že Bratislavu ukrátili o financie pri sčítaní obyvateľov v roku 2011. V rámci tohtoročného sčítania sa to snažil primátor a starostovia zmeniť aj masívnou kampaňou.
Väčší počet Bratislavčanov podľa Valla uvádzali aj odhady vládnych analytikov, bratislavských samospráv i samotného Štatistického úradu Slovenskej republiky. "Vieme, že trvalý pobyt ľudí, ktorí žijú v Bratislave, je tesne pod 500-tisíc, ak nie už na tejto hranici. Údaje sú pre bratislavský región dôležité aj pre nárok na využitie eurofondov," poznamenal primátor.
Vyjadril sa aj starosta mestskej časti Petržalka
Ján Hrčka, starosta Petržalky, počtom obyvateľov najväčšej bratislavskej mestskej časti, uviedol, že Bratislava a jej mestské časti chcú, aby bolo finálne číslo sčítaných obyvateľov čo najpresnejšie. "Pretože od tohto čísla sa na najbližších desať rokov bude odvíjať financovanie. Ak Štatistický úrad Slovenskej republiky neprizná 15-tisíc až 20-tisíc obyvateľov naviac, kde sme presvedčení, že tu sú, bude to pre Bratislavu znamenať menej zhruba päť miliónov eur ročne. Za desať rokov menej o 50 miliónov eur. To nie je sranda," skonštatoval. Deklaroval, že vedia na rodné číslo preukázať, že konkrétni obyvatelia v Bratislave sú, avšak Štatistický úrad Slovenskej republiky ich pri spočítavaní neuznal.
Hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 Jasmína Stauder uviedla, že v decembri Štatistický úrad Slovenskej republiky zverejnil údaje o počte obyvateľov do úrovne okresov. Tieto údaje sú k dispozícii na stránke www.scitanie.sk. "Štatistický úrad bude údaje o počte obyvateľov v obciach, a teda aj mestských častiach Bratislavy, publikovať v januári 2022. Samozrejme po zverejnení údajov budeme informovať o použitej a medzinárodne platnej metóde sčítania, vysvetľovať a komunikovať s obcami," skonštatovala.