Sexizmus nie je len o obnažených telách. Sexistický kix sa snaží urobiť spoločnosť vnímavejšou
Nahota, sexuálne narážky a vulgárnosť z reklamy ešte stále nevymizli. Veľké firmy si na to už, zväčša, dávajú pozor. Je však množstvo menších spoločností, ktoré si myslia, že zaujmú, ak budú svoje podnikanie a produkty propagovať cez obnažené telo, alebo narážkami na sex. O tom, či samoúčelná nahota a sex patria do reklamy, hovorila organizátorka anticeny Sexistický kix Michaela Jankovičová.
Mnohí reklamu stiahnu
"Keď k nám príde nejaká nominácia, oznamujeme zadávateľom, že ich reklama bola nominovaná," vysvetlila organizátorka anticeny Sexistický kix. Občas sa následne rozpúta debata a reklamu firma stiahne, čo sa stávalo v mnohých prípadoch najmä tento rok. Niekedy však zadávateľ trvá na svojom.
Citlivosť na sexistickú reklamu je rôzna. "Je to naozaj veľmi široká škála. Čo je pre niekoho sexistické na prvý pohľad, niekto iný nemusí vôbec chápať. Sexistická reklama má naozaj veľa prvkov," povedala Jankovičová s tým, že anticena Sexistický kix sa snaží robiť ľudí vnímavejšími.
Kto kupuje šperky?
Pri sexizme nejde len o prvoplánové fotografie obnažených tiel, Sexistický kix rieši aj jazykový sexizmus. Pred troma rokmi takáto reklama dokonca vyhrala "hlavnú cenu". Išlo o text, ktorý reprodukoval rodové stereotypy a vzťahy. Bola to reklama na šperky, podľa ktorej by mal muž žene šperky kúpiť a "bolo to dokonca aj vulgárne".
Podľa Jankovičovej bola reklama nebezpečná najmä v tom, že naznačovala, že vzťah si môžete kúpiť. "Alebo, že žena si tie šperky nekupuje," vysvetľuje Jankovičová s tým, že ženy si predsa šperky kupujú aj samé a nepotrebujú na to mužov.
Jankovičová poukázala na to, že tieto reklamy zosmiešňujú aj samotné zákazníčky. "Výskumy ukazujú, že často sú to zákazníčky, ktoré odmietajú produkt, ktorý je predávaný vulgárnym a sexualizovaným spôsobom," povedala.
Celú reláciu Tak takto?! si môžete pozrieť tu: