Väčšinu pacientov dokážu vyliečiť aj s metastázami, existuje však skupina mladých mužov, ktorá je rezistentná
Ako 28-ročná bola súčasťou elitného výskumného tímu v Rotterdame, časopis Forbes ju zaradil medzi 30 najtalentovanejších Slovákov a ako jedna z dvoch slovenských vedkýň bola ocenená v projekte L’Oréal-UNESCO Pre ženy vo vede. Silvia Schmidtová, ktorá skúma rakovinu semenníkov, nám porozprávala, ako vyzerá unikátna liečba.
Silvia Schmidtová sa vo svojom výskume špecializuje na rakovinu semeníkov, a to špeciálne na 10 percent prípadov rakoviny, ktoré odolávajú liečbe. "Tých desať percent nás zaujíma, lebo ide o mladých mužov vo veku od 18 do 35 rokov," vysvetlila vedkyňa.
V laboratóriu sa snažia nasimulovať týchto 10 percent, pričom sa posúvali cez rôzne modely čo najbližšie k ľudskému tkanivu a v súčasnosti experimentujú na myšiach s ľudským tanivom. "Sú to vlastne modely pripravené z pacientskeho tkaniva, ktoré sa aplikuje priamo na myš," priblížila. Následne tkanivo "liečia", sledujú vplyv liečiva, rast nádoru a ďalšie faktory.
To, či pacient patrí do skupiny, ktorá odoláva liečbe, sa voľným okom posúdiť nedá, ukáže sa to až v procese liečby. Schmidtová povedala, že 90 až 95 percent pacientov dokážu vyliečiť aj v prípade, že majú metastázy, pričom nádorové tkanivo je také citlivé na liečbu chemoterapiou, že odmiera a pacient sa vylieči. Existuje však 10 percent pacientov, ktorí prestanú odpovedať na liečbu alebo sú prirodzene rezistentní a liečba im nezaberá.
Celú reláciu Tak takto? si môžete pozrieť tu: