Video z poľovníckej chaty môže vyhodnotiť len dozorový prokurátor, vyhlásil Lipšic
To, či je možné použiť video z poľovníckej chaty ako dôkaz v súdnom konaní, môže v súčasnosti vyhodnotiť len dozorový prokurátor. Uviedol to špeciálny prokurátor Daniel Lipšic s tým, že ak bude daná vec zažalovaná na súde, potom súd rozhodne o použiteľnosti takého dôkazu.
"Myslím si, že je to vec, ktorú musí vyhodnotiť v konkrétnej trestnej veci dozorový prokurátor. Ani ja, ani žiaden iný prokurátor to nemôžeme vyhodnotiť," vyhlásil Lipšic. Aj preto sa k predmetnej nahrávke nechcel bližšie vyjadriť. "Nie je to moja kompetencia, ani generálneho prokurátora, ani nikoho iného," zdôraznil.
Vo všeobecnej rovine poukázal na častú argumentáciu obhajoby doktrínou známou pod metaforou ovocie otráveného stromu. "Táto doktrína podľa obhajoby znamená, že ak došlo k procesnému pochybeniu pri získavaní nejakého dôkazu, všetky dôkazy od toho odvodené sú nepoužiteľné. Doktrína s týmto rozsahom však v trestnom práve neexistuje," povedal.
Z rozhodovacej činnosti Európskeho súdu pre ľudské práva podľa neho vyplýva, že nepoužiteľné sú len dôkazy získané v rozpore s článkom 3 Európskeho dohovoru o ľudských právach, čiže mučením alebo neľudským zaobchádzaním
Poukázal pritom na nedávne rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva vo veci Berlizev proti Ukrajine, keď boli bez súhlasu súdu, čiže nelegálne nasadené odposluchy. "Európsky súd pre ľudské práva prišiel záveru, a je to rozhodnutie z tohto leta, že právo na súkromie síce bolo porušené, ale tieto dôkazy mohli byť použité aj v súdnom konaní. Nebol to jediný dôkaz, ale bol to dôležitý dôkaz a súd prišiel k záveru, že je to v poriadku," podotkol Lipšic.
Fico hovorí pri nahrávkach z chaty o štátnom terorizme, obrátil sa aj na Európsku komisiu
Zdôrazňuje, že dôkazy vždy treba vyhodnocovať na individuálnej báze. "Keď niekto argumentuje doktrínou o ovocí otráveného stromu a dáva paušálne vyjadrenia, bolo by dobré sa s tou judikatúrou oboznámiť, lebo má veľmi reštriktívnu aplikáciu len na prípady, ktoré sa týkajú dôkazov získaných v rozpore s článkom 3 dohovoru," dodal. V tejto súvislosti odkázal aj na rozhodnutie Veľkej komory Európskeho súdu pre ľudské práva vo veci Gäfgen proti Nemecku.
Medializované videá z poľovníckej chaty majú zachytávať stretnutia Roberta Fica (Smer-SD), exministra vnútra Roberta Kaliňáka, obhajcu obvineného bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara či väzobne stíhaného nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra, Mareka Paru, podnikateľa Miroslava Bödöra a syna Tibora Gašpara.