Člen predsedníctva KDH navrhuje prešetriť, či Slovenská republika neporušila dohovor o ochrane dedičstva

18.12.2021 18:15

Člen predsedníctva mimoparlamentného KDH a mestský poslanec v Banskej Štiavnici Milan Kabina navrhuje prešetriť, či Slovensko neporušilo Dohovor o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Reaguje tak na zmenu dotačného systému pre kultúrne pamiatky s tým, že najkrajšie lokality UNESCO na Slovensku tak prídu o milióny eur.

Levoča hradby UNESCO 1140 px TASR Oliver Ondráš
Foto: TASR Oliver Ondráš

"Tri lokality zapísané v UNESCO Banská Štiavnica, Bardejov a Levoča nedostanú zo štátu nič. Budú sa síce môcť o dotáciu uchádzať na ministerstve kultúry, ale otázne je, či vôbec a kedy ju dostanú," povedal Kabina.

Výsledkom takejto úpravy podľa neho je, že medzinárodne uznané najkrajšie prírodné a kultúrne dedičstvo, ktoré Slovensko má, sa necháva napospas jeho postupnému úpadku a zániku. "Tieto financie mali putovať priamo samosprávam, ktoré ich už majú zahrnuté vo svojich rozpočtoch na nasledujúci rok. Zo dňa na deň tak napríklad Banská Štiavnica príde o 820-tisíc eur, Bardejov o 530-tisíc eur, Levoča o ďalšieho pol milióna či Kremnica o 300-tisíc eur," priblížil mestský poslanec.

Pripomína, že štát má podľa platného dohovoru vyvíjať nielen právne či administratívne, ale predovšetkým finančné opatrenia na ochranu a zachovanie dedičstva, preto navrhuje prešetriť, či nedošlo k jeho porušeniu. 

Pozmeňujúcim návrhom poslancov parlamentu z OĽANO k zákonu o štátnom rozpočte sa o 2,7 milióna eur zvýšila alokácia v rámci programu Obnovme si svoj dom, ktorá je určená na obnovu kultúrnych pamiatok. Celkovo by tak malo byť v rámci programu k dispozícii 14,5 milióna eur. Ministerstvo kultúry je presvedčené, že touto zmenou sa dosiahne "hospodárnejšie, efektívnejšie a účinnejšie nakladanie s prostriedkami štátneho rozpočtu určenými pre oblasť kultúry, ktorá je dlhodobo podfinancovaná, čo platí osobitne pre program Obnovme si svoj dom".

Predkladatelia návrhu argumentovali tým, že dotácie na tieto účely vyplácané doteraz rezortom kultúry a rezortom financií sa riadili rozdielnymi pravidlami na ich poskytovanie a následné vyúčtovanie. 

Predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky Milan Vetrák navyše povedal, že za bývalých vlád sa rozdelenie peňazí z fondu na ministerstve financií nevyhodnocovalo poriadne a len málokedy došlo k riadnemu vyúčtovaniu toho, či sa prostriedky minuli na stanovený účel. Často sa tak podľa neho stávalo, že financie nešli na obnovu pamiatok, ale na chodníky, cesty, námestia a ďalšie veci, ktoré mestá či obce potrebovali.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok