Výhody telemedicíny v čase covidu už poznáme. Je vhodná aj pre dojčatá a deti?
Pandémia nového koronavírusu všetko zmenila. Telemedicína na celom svete narástla zo dňa na deň na popularite. To, čo sa predtým považovalo za okrajovú službu (ktorá bola len zriedka krytá poistením), sa teraz považuje za bezpečný a pohodlný spôsob, ako sa stretnúť s odborníkmi a rýchlo získať potrebnú starostlivosť.
Čo je telemedicína?
Zjednodušene povedané, telemedicína využíva technológiu na vykonávanie lekárskej praxe na diaľku, nie osobne. Zvyčajne zahŕňa stretnutie s lekárom prostredníctvom živých videorozhovorov. Zahŕňa to však aj veci, ktoré mnohí pacienti už nejaký čas používajú, výsledky online testov, používanie zdravotníckych zariadení alebo užívanie liekov.
Telemedicína nie je novinkou. Existuje od konca 90-tych rokov minulého storočia, ale až do covidu sa používala iba u pacientov, ktorí inak nemali prístup k starostlivosti. V roku 2020 príkazy zostať doma a strach z návštevy lekára zaznamenali výhodu využívať práve tento spôsob ordinovania.
Výhody
Telemedicína má množstvo ďalších výhod okrem vyhýbania sa možnej expozícii koronavírusu:
- Ušetríte čas, pretože nemusíte cestovať tam a späť k lekárovi alebo sedieť v čakárni.
- Poskytnite vám prístup k starostlivosti od poskytovateľa alebo špecialistu, ktorý nie je nablízku.
- Uľahčite si plánovanie stretnutia, pretože mnohí poskytovatelia ponúkajú virtuálne návštevy v noci alebo cez víkendy.
- Potenciálne ušetríte peniaze, pretože virtuálne návštevy môžu byť lacnejšie ako osobné.
- Pomôžte vám lepšie sa cítiť rýchlo
Napriek extrémnym výhodám, telemedicína nie je dokonalá. Ak návštevu nehradí vaša poisťovňa, môžete všetko nakoniec zaplatiť z vlastného vrecka. Ďalšia vec, ktorú treba mať na pamäti, zdravotný problém nemôžete vždy vyriešiť iba telemedicínou.
Kedy sa hodí
Telemedicína je spôsob poskytovania starostlivosti, keď osobná návšteva nie je možná alebo by mohla byť nebezpečná. Ak napríklad pociťujete príznaky COVID-19, môžete sa virtuálne stretnúť so svojím lekárom, aby ste prediskutovali príznaky a zistili, či sa potrebujete otestovať. Týmto spôsobom neexistuje žiadne riziko potenciálneho prenosu baktérií.
Keď máte jednoduché obavy
Návštevy telemedicíny sú dobré na jednoduché, nové problémy alebo sledovanie liečby novými liekmi, ktoré si nevyžadujú laboratórnu prácu alebo sledovanie životných funkcií. Je tiež vhodná na zvládanie chronických stavov, ako je cukrovka alebo vysoký cholesterol. Napriek všetkému, čo dokáže telemedicína, odborníci sa zhodujú, že osobné návštevy budú vždy potrebné. Niektoré situácie, kedy to môže byť vhodnejšie:
- Keď potrebujete fyzické testy. Napríklad, ak navštevujete kardiológa kvôli bolesti na hrudníku, budete pravdepodobne potrebovať EKG alebo ultrazvuk srdca, čo by si vyžadovalo návštevu.
- Pre dojčatá a deti je vždy osobná starostlivosť najlepšou voľbou. Nie vždy je rodič tým najlepším pozorovateľom a nevie určiť mieru bolesti. Navyše, deti často svoje ochorenia podceňujú alebo preceňujú.
Pred pandémiou bola naša lekárska prax z 90 percent založená na ordinácii. Teraz sme z 95 percent telemedicína. Ak váš lekár nemá služby telemedicíny, úrad vás môže odporučiť k inému poskytovateľovi, ktorý ich má. Môžete sa tiež porozprávať so svojou poisťovňou.