Macron mal rozhovor v celoštátnych televíziách. Zrejme sa chystá opäť kandidovať na prezidenta

16.12.2021 07:44

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu večer v dlhom interview odvysielanom v celoštátnych televíziách vyhlásil, že posilnil ekonomiku Francúzska, a snažil sa dokázať, že nie je odtrhnutý od bežných Francúzov. Vystúpením si Macron zrejme chcel zvýšiť popularitu pred aprílovými prezidentskými voľbami.

emmanuel macron 1140 px (SITA/AP)
Foto: SITA/AP

Informovala o tom agentúra AP. Očakáva sa, že 43-ročný Macron sa bude uchádzať o druhé funkčné obdobie, ale oficiálne ešte kandidatúru neoznámil. Súperi vo voľbách ho kritizujú, že už robí kampaň a zneužíva na to svoj prezidentský post. Prezident centrista odpovedal na otázky novinárov v dlhom, vopred nakrútenom interview, odvysielanom v hlavnom vysielacom čase na celoštátnych televíznych staniciach TF1 a LCI.

Spomenul reformy a silnejšiu ekonomiku

"Spravili sme reformy... aby sme dosiahli silnejšiu ekonomiku, čo je dnes prípad francúzskej ekonomiky, ak ju porovnáme s obdobím pred piatimi rokmi," povedal Macron. "Výsledok je tu: máme najnižšiu mieru nezamestnanosti za 15 rokov," zdôraznil.

Macron ďalej vymenoval zmeny, ktoré jeho vláda zaviedla, aby zvýšila tvorbu pracovných miest a znížila dane firmám. Miera nezamestnanosti vo Francúzsku je 8,1 percenta, čo je pokles z približne desiatich percent, keď bol Macron zvolený za prezidenta, ako vyplýva z údajov národného štatistického úradu INSEE. INSEE odhadol, že francúzska ekonomika narastie tento rok o 6,7 percenta, čo je najvyššia miera od roku 1969.

Za prezidenta bol zvolený v máji 2017

Macron bol zvolený v máji 2017 vďaka propodnikateľsky a proeurópsky zameranému programu a často ho ľudia vnímali ako arogantného, od bežného života odtrhnutého "prezidenta boháčov". Túto nálepku mal predovšetkým počas protestného hnutia tzv. žltých viest, ktoré vzniklo nasledujúci rok. Názov dostalo podľa viest, ktoré musia mať francúzski vodiči v autách pre prípad núdzovej situácie.

Protesty proti plánovanému zvýšeniu dane za palivo sa rýchlo rozšírili, až vzniklo hnutie proti ekonomickej nespravodlivosti a proti spôsobu, akým Macron riadi Francúzsko. Pravidelné týždenné protesty po celej krajine trvali dlhé mesiace a často vyústili do prípadov násilia.

"Nemám hodnoty ako prezident bohatých," povedal Macron a dodal: "Som za krajinu, ktorá je ekonomicky silná, ale som za spravodlivú krajinu." Vyjadril ľútosť nad tým, že niektorými svojimi výrokmi sa dotkol citov ľudí - napríklad vtedy, keď nezamestnanému mužovi povedal, že má prejsť "na opačnú stranu ulice" a hľadať si prácu, alebo keď naznačil, že niektorí francúzski zamestnanci sú "leniví".

Pandémia ho poučila o zraniteľnosti a pokore, tvrdí

Pandémia ho podľa vlastných slov poučila o "zraniteľnosti" a "pokore". "Priamo som videl neprípustné nespravodlivé rozdiely, ktoré existujú medzi francúzskymi obyvateľmi," dodal prezident.

Na otázku, či sa bude znovu uchádzať o zvolenie, Macron neodpovedal. Uviedol, že "bude pracovať aj poslednú štvrťhodinu" svojho funkčného obdobia. Dodal však: "Krajinu nezmeníme za päť rokov. Takže sa budem tešiť (na budúcnosť)." Prieskumy ukazujú, že Macron od krízy žltých viest znovu získal určitú popularitu a teraz je vnímaný ako favorit budúcoročných prezidentských volieb.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok