Nočné búšenie srdca vás nemusí prebudiť. Dôvod treba hneď liečiť

15.12.2021 18:00

Možno vás prebúdza z hlbokého spánku alebo vám ani nedá zaspať - búšenie srdca je nepríjemné a naháňa strach. V niektorých prípadoch je celkom neškodné a vyskytuje sa len občas. V iných prípadoch by tento jav mohol byť príznakom niečoho vážneho.

Nočné búšenie srdca vás nemusí prebudiť. Dôvod treba hneď liečiť
Foto: FreePik

Nízky krvný tlak

Srdce a krvný tlak spolu navzájom súvisia a jedno ovplyvňuje druhé. Krvný tlak označuje silu krvi pôsobiacu na steny tepien. Pre väčšinu zdravých ľudí má krvný tlak tendenciu byť najnižší v noci, keď je telo v pokoji. Pomaly začne stúpať, keď vstanete z postele a zvyčajne vrcholí v popoludňajších hodinách.

Hoci v noci pravidelne klesá, problémy pociťuje len málokto. V ojedinelých prípadoch ale tlak krvi klesne tak nízko, že telo nedokáže prijať dostatočné množstvo krvi. V dôsledku toho srdce bije rýchlejšie, aby dodalo viac krvi. V závažných prípadoch môže srdce biť tak rýchlo, že doslova cítite, ako vám búši v hrudi.


Srdce Foto: FreePik

Lieky

Búšenie srdca a zrýchlená srdcová frekvencia sú bežné vedľajšie účinky širokého spektra liekov. Lieky určené na liečbu astmy a vysokého krvného tlaku totiž často spôsobujú, že srdce bije o dosť rýchlejšie. Hoci sa nikotín a kofeín nepovažujú za drogy, do tejto kategórie tiež patria. Tieto látky totiž v tele stimulujú centrálny nervový systém.

Počas dňa si nemusíte všimnúť nadmernú stimuláciu, pretože vaše telo je v pohybe a vaša myseľ je zameraná inde. Táto stimulácia je však výrazná v noci, keď je telo v pokoji. Ak často beriete lieky, fajčíte cigarety alebo pijete kofeín neskoro poobede či večer, skúste to urobiť aspoň tri až štyri hodiny pred spaním.

srdce Foto: FreePik

Nočné mory

Veľa ľudí sa počas života stretlo s nočnými morami, ktoré spôsobili búšenie srdca, zrýchlené dýchanie a potenie. Hoci zahŕňajú aj desivé a živé sny, ľudia, ktorí zažívajú tieto nočné hrôzy, zostanú spať počas celej epizódy a len zriedka si sen po prebudení pamätajú. Nočné mory sú preto relatívne neškodné.

Môžu síce spôsobiť dočasné zrýchlenie srdcovej frekvencie ako aj dýchania, búšenie srdca sa však po prebudení rýchlo opäť znormalizuje. Ak ale nočné mory výrazne narúšajú váš spánok alebo vám nepríjemne zasahujú do každodenného života, je namieste poradiť sa s lekárom.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok