V Bielorusku platí nový zákon. Za vyzývanie na uvalenie sankcií proti štátu hrozí jeho občanom väzenie
Bieloruský líder Alexandr Lukašenko podpísal zákon, ktorý zavádza trestnú zodpovednosť za vyzývanie na uvalenie sankcií proti Bielorusku, jeho občanom a organizáciám.
"Zákon zavádza trestnú zodpovednosť za vyzývanie na zavedenie sankcií voči Bieloruskej republike, jej občanom a spoločnostiam," oznámila kancelária prezidenta. Podľa nového zákona bude za vyzývanie na uvalenie sankcií hroziť šesťročné väzenie, ak budú takéto výzvy adresované radovým občanom. Desaťročné väzenie hrozí v prípade obrátenia sa s takouto výzvou na cudzie štáty a medzinárodné organizácie a až 12 rokov väzenia hrozí v prípade, že sa výziev dopustili ľudia vo verejných funkciách, alebo ak tieto výzvy viedli k vážnym následkom vrátane obmedzenia obchodu či zaradenia bieloruských podnikov na "čiernu listinu".
Lukašenkova kancelária ďalej uviedla, že implementácia týchto opatrení "poskytne adekvátnu reakciu na pokusy o poškodenie národnej bezpečnosti zo strany deštruktívnych síl". Spojené štáty, Kanada, Británia aj EÚ oznámili začiatkom decembra uvalenie nových sankcií proti Lukašenkovmu režimu v súvislosti s migračnou krízou na hraniciach Bieloruska s členskými krajinami EÚ. USA a ich spojenci obviňujú bieloruských vládnych predstaviteľov a ďalšie subjekty z porušovania ľudských práv a oficiálnej podpory "prevádzačov migrantov".
EÚ v rámci svojho v poradí už piateho balíka sankcií voči Lukašenkovmu režimu zaradila na sankčný zoznam 11 subjektov a 17 osôb. Sankcie sa týkajú popredných predstaviteľov bieloruského bezpečnostného aparátu a justície, prominentných mediálnych osobností, ale aj Lukašenkovho syna či zbrojárskych a iných firiem, vrátane aerolínii Belavia, cestovných kancelárií a hotelov, ktoré podľa EÚ pomáhali bieloruskému režimu v podnecovaní nelegálnej migrácie do krajín Únie. Dotknutým zakazujú vstup na územie EÚ a zmrazujú aktíva. Zakázané je s nimi aj obchodovať.