V Amerike núdzovo schválili preventívny prípravok proti covidu. Založený je na protilátkach
Americká Správa potravín a liečiv v stredu schválila na núdzové používanie liečivo Evusheld od spoločnosti AstraZeneca založené na syntetických protilátkach na prevenciu ochorenia Covid-19.
Píše o tom agentúra AFP. Ide o prvý čisto preventívny prípravok schválený úradom Správy potravín a liečiv. Je určený výhradne pre osoby, u ktorých sa vzhľadom na ich zdravotný stav očakávajú nepriaznivé reakcie na vakcíny. Americká Správa potravín a liečiv zdôraznila, že Evusheld "nie je náhradou za očkovanie u osôb, u ktorých sa očkovanie odporúča". Podávať ho budú môcť ľuďom od 12 rokov.
Evusheld je kombináciou dvoch druhov syntetických protilátok zameraných na hrotovú bielkovinu koronavírusu – tixagevimabu a cilgavimabu –, ktoré sa podávajú v podobe injekcie do svalu, a to hneď za sebou. Podľa Správy potravín a liečiv je Evusheld účinný ako prevencia pol roka od podania. Zatiaľ sa nesmie podávať ľuďom už nakazeným koronavírusom, aj keď AstraZeneca takúto liečbu už testuje.
Monoklonálne protilátky sa u pacientov s covidom používajú čoraz častejšie. Ako liečba prebieha?
Medzi vedľajšie účinky patria alergické reakcie, krvácanie z miesta vpichu, bolesti hlavy a únava. Americká Správa potravín a liečiv núdzovo schválila tento prípravok na základe klinických skúšok, na ktorých sa zúčastnili nezaočkovaní ľudia vo veku najmenej 59 rokov a okrem nich aj ľudia s chronickými ochoreniami alebo inými rizikovými faktormi.
Prípravok podali 3500 ľuďom, pričom 1700 osôb dostalo placebo. Evusheld údajne znížil riziko prepuknutia ochorenia Covid-19 o 77 percent.
V USA už predtým umožnili používanie protilátok na prevenciu ochorenia Covid-19, a to od firiem Regeneron a Eli Lilly. Tie sú však určené iba pre nezaočkované osoby s rizikom ťažkého priebehu, ktoré boli krátko predtým vystavené koronavírusu, respektíve pre ľudí vystavených zvýšenému riziku nákazy, ako napríklad zamestnancov domovov dôchodcov či väzníc.