Situácie, po ktorých sa dať radšej hneď otestovať na covid
Aj keď je stále viac ľudí plne zaočkovaných proti covidu, testovanie je stále jedným z kľúčových opatrení na obmedzenie šírenia nového koronavírusu.

Odhaduje sa, že až tretina ľudí s ochorením nevykazuje žiadne príznaky. To neznamená, že by ste si mali nechať robiť výtery každý deň. V situáciách, ktoré si vyžadujú test to však obetujte. A ktoré to sú?
Situácie, ktoré si vyžadujú test
1. Máte príznaky
Ak máte príznaky, medzi ktoré patrí horúčka, kašeľ, dýchavičnosť alebo strata chuti a čuchu, dajte si urobiť test. Príznaky však nie sú jediným dôvodom na testovanie.
2. Máte vysokorizikovú profesiu
Tá môže zahŕňať zdravotnú starostlivosť alebo prostredie opatrovateľského domu. Ak máte vysoký kontakt s chorými pacientmi, je tiež nevyhnutné, aby ste sa testovali častejšie.
3. Chcete navštíviť staršieho príbuzného alebo rizikového priateľa
Hovoríme o osobách vo veku nad 65 rokov, ako aj o ľuďoch so základnými zdravotnými problémami, ako sú srdcové choroby a cukrovka, spolu s chorobami, ktoré oslabujú váš imunitný systém, ako je lupus. Symptómy sa objavia v priemere do päť dní po vystavení sa vírusu, pričom väčšina pacientov zaznamená symptómy do 12 dní.

4. Máte naplánovaný chirurgický zákrok
Mnohé zariadenia dnes už vyžadujú testy na covid pred zákrokom. Keď budete mať negatívny výsledok, až vtedy vás pustia dnu.
5. Nie ste očkovaní a mali ste priamy kontakt s pozitívnym
Koronavírus sa šíri extrémne rýchlo a efektívne. Ak ste boli v kontakte s niekým, kto mal skutočne pozitívny test, je na mieste dat sa otestovať tiež. Ak ste plne zaočkovaní a nevykazujete žiadne príznaky, nemusíte byť testovaní po kontakte s chorým. Podobne, ak ste mali pozitívny test na covid v priebehu posledných 6 mesiacov a vyliečili ste sa, nemusíte sa nechať testovať pokiaľ nemáte príznaky.
Netestujte sa príliš skoro
Ak sa necháte otestovať príliš skoro po tom, čo si myslíte, že ste boli vystavení covidu, môžete mať falošne negatívny výsledok. To znamená, že výsledok testu bude negatívny, aj keď v skutočnosti máte vírus. U väčšiny ľudí je vírusová záťaž zvýšená niekde medzi tromi až piatimi dňami po infekcii, takže počkajte niekoľko dní, kým sa podrobíte testovaniu.

Kým čakáte na výsledky
Mali by ste sa izolovať a dať sa do karantény. Tiež by ste nemali navštevovať ľudí s vysokým rizikom, aj keď ide len o doručenie jedla a pod. Rozhodne to znamená vyhýbať sa davom. Ak ste si dnes urobili test a chystáte sa do vysoko rizikového prostredia, riskujete, že sa skutočne nakazíte až potom. Výsledky preto nebudú naznačovať váš aktuálny stav.
Typy testov
Zlatým štandardom na detekciu potenciálnych aktívnych infekcií COVID-19 je test reverznej transkripcie-polymerázovej reťazovej reakcie (PCR). Testy PCR sa mierne líšia, ale všetky zahŕňajú výtery z nosohltanu, čo znamená získanie vzorky z oblasti vo vnútri nosa a zadnej časti hrdla.

Výsledky testu sú len také dobré ako vzorka
Odber vzoriek je kľúčom k vykonaniu testu za predpokladu, že poskytovateľ zdravotnej starostlivosti je primerane vyškolený. To isté platí pre domáce testovacie súpravy. Všetky vzorky idú na výsledky do laboratória.
A čo domáce rýchlotesty?
Existuje niekoľko testov na COVID-19, ktoré si môžete urobiť doma. Niektoré vyžadujú lekársky predpis, ale iné sú k dispozícii a môžu priniesť výsledky v priebehu niekoľkých minút. Niektoré s vyžadujú výter z vnútra nosa, zatiaľ čo iné testujú vaše sliny alebo kvapku krvi.

Ak sa potrebujete otestovať na aktívnu infekciu (z ktoréhokoľvek z vyššie uvedených dôvodov) a nemôžete sa nechať otestovať niekde v zdravotníckom zariadení, zvážte použitie domáceho testu. Majte ale na pamäti, že ešte nevieme s istotou povedať, aké presné sú.
A čo testy protilátok?
Protilátky sa vytvárajú vtedy, keď vaše telo vytvára protilátkovú odpoveď na infekciu. To znamená, že testy protilátok vám povedia, či ste v minulosti mali COVID-19, ale nie, či máte súčasnú infekciu. Vývoj protilátok môže trvať jeden až tri týždne po tom, čo ste sa nakazili.