Seniori nebudú vedieť minúť 500-eurové poukážky s QR kódom v mobile. Odborník ponúka iné riešenie

1.12.2021 09:46

Zaočkovaní seniori nebudú vedieť minúť 500-eurové poukážky, ak ich nebudú mať k dispozícii v nejakej materiálnej podobe. Generovať im QR kódy do mobilu by bolo zopakovaním chyby ako pri očkovaní proti Covid-19, keď mnohí ľudia, ktorí nevedeli používať počítače a prihlásiť sa na očkovanie, nešli na vakcínu.

dôchodca senior ilu 1140px (TASR/AP)
Foto: TASR/AP

Myslí si to prezident IT Asociácie Slovenska Emil Fitoš. V rozhovore pre TASR uviedol, že jediným možným spôsobom je podľa neho generovanie a bezpečná distribúcia plastových kartičiek, na ktorých bude vyobrazený QR kód.

Na minulotýždňovej tlačovej konferencii ministra financií Igora Matoviča a predsedu parlamentu Borisa Kollára odznelo, že 500-eurové poukážky, ktoré by dostali seniori za to, že sa dajú zaočkovať proti ochoreniu Covid-19, by mohli buď oni, alebo ktokoľvek z rodiny míňať cez QR kód, z ktorého by si prevádzkar vedel stiahnuť danú sumu peňazí.

"Keď im to príde poštou a budú to mať v peňaženke, tak to budú vedieť používať. Keď to budú mať v mobile, tak to používať nebudú vedieť," povedal Fitoš. Matovič počas tlačovej konferencie spomenul, že alternatívou by bolo aj vytlačenie QR kódu, to však podľa Fitoša nie je v možnosti všetkých dôchodcov. "Ak si to bude musieť dôchodca vytlačiť na papier, môže mu to spôsobovať problémy. Nie každý je v práci s počítačmi zručný," povedal Fitoš s tým, že je to podľa neho ilúzia.

Na otázku, či by takto nevedel niekto peniaze z poukážky odcudziť, Fitoš odpovedal, že ak bude QR kód existovať fyzicky (papier alebo kartička), tak sa pravdepodobnosť krádeže zvyšuje, pretože zlodejovi stačí ukázať kód a niečo si zaň môže kúpiť. "Ale to už hovoríme o trestnom čine krádeže. Keď si ľudia vedia dať pozor na bankovky, tak si budú musieť postrážiť aj poukážky," povedal Fitoš.

Čo sa však týka krádeže QR kódov spolu s identitami, Fitoš sa domnieva, že sa môžu vyskytnúť značne vynaliezavé phishingové systémy, ako dôchodcov oslovovať, ponúkať im niečo za to, že poskytnú dáta na vygenerovania QR kódu alebo ak zašlú QR kód. "Čiže pomerne zraniteľnú a digitálne málo skúsenú časť populácie môžeme vystaviť riziku a nebude jednoduché tieto riziká eliminovať," uzavrel. Fitoš.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok