Parlament by mal na najbližšej schôdzi rozhodovať o reforme nemocníc, poslanci sa zídu v utorok

18.11.2021 13:43

Poslanci Národnej rady SR by mali na najbližšej schôdzi definitívne rozhodnúť o reforme nemocníc aj o štátnom rozpočte na budúci rok. Voliť majú komisára pre deti a komisára pre zdravotne postihnutých a čaká ich tiež novela zákona o štátnej službe, ktorú vetovala prezidentka Zuzana Čaputová.

48. schôdza Národnej rady SR
Foto: TA3 / David Duducz

Rokovať budú aj o reformách

Hlasovať by mali aj o reforme národných parkov a definitívne rozhodnúť o výstavbe nájomných bytov. Oba návrhy presunuli z predchádzajúcej schôdze. Poslanci sa na 51. schôdzi zídu v utorok o 14.00 h. Viac ako 75-bodový program zverejnili na webe Národnej rady SR.

Reforma nemocníc prešla do druhého čítania aj s pomocou nezaradených poslancov, Sme rodina ju nepodporilo a stále má výhrady. Podľa reformy by mali nemocnice fungovať na piatich úrovniach – komunitná, regionálna, komplexná, koncová a národná. Vzniknúť tak má zoptimalizovaná sieť nemocníc. Legislatíva ráta aj s novým určením minimálnej siete poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre dospelých, ako aj pre deti a dorast.

Sme rodina nepodporuje ani reformu národných parkov, ktorá rieši presun správy pozemkov v národných parkoch pod ochranárov. Poslanci by mali na schôdzi hlasovať o jej posunutí do druhého čítania.

Poslanci by mali tiež rozhodnúť, či prelomia veto prezidentky pri novele zákona o štátnej službe. Podľa hlavy štátu otvára priestor na odvolanie zamestnanca z riadiacej pozície bez uvedenia dôvodu, teda iba z politických dôvodov. Vetovala aj novelu zákona o štátnej službe policajtov, ktorá bola podľa nej vložená prílepkom.

Čaká ich tiež rokovanie o štátnom rozpočte na rok 2022 a rozpočte verejnej správy na nasledujúce tri roky. Návrh predpokladá deficit na úrovni 4,94 % hrubého domáceho produktu (HDP). Očakávaný schodok v tomto roku je necelých 8 % HDP.

Na blížiacu sa schôdzu presunuli poslanci aj návrh novely ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorým by sa okrem iného zaviedli záväzné limity verejných výdavkov. Novelu presúvajú už mesiace. Poslanci sa majú zaoberať aj vládnym návrhom zákona, ktorý predpokladá optimalizáciu a urýchlenie procesov pri výstavbe diaľnic ako stavieb vo verejnom záujme.

Na programe bude aj paragraf 363

Rokovať majú aj o obmedzení právomoci generálneho prokurátora zrušiť rozhodnutie podľa sporného paragrafu 363 Trestného poriadku. Navrhuje to Alojz Baránik v novele Trestného poriadku. Plénum má tiež rokovať o znížení trestov za držanie ľahších drog na vlastnú spotrebu. Túto oblasť chce novelizovať aj Tomáš Valášek (nezaradený).

Plénum má definitívne rozhodnúť o novele zákona o štátnom občianstve, ako aj o tom, či sa pri výbere šéfa polície posilní vplyv ministra vnútra. Definitívne by mali tiež rozhodnúť o presune Múzea SNP spod rezortu kultúry pod ministerstvo obrany a o tom, či sa skráti volebné moratórium na 48 hodín.

Poslancov čaká 2. decembra voľba komisárov. Na post komisára pre zdravotne postihnutých kandiduje len doterajšia komisárka Zuzana Stavrovská. Na post komisára pre deti majú poslanci vyberať z ôsmich kandidátov.Opozičný Smer-SD navrhuje opäť zaviesť bankový odvod. Poslancov čaká tiež prerokovať správy o činnosti Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva za rok 2020.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok