Núdzový stav či lockdown sú stále v hre. Vláda rokuje o sprísnení opatrení

16.11.2021 10:35

Vláda sa na rokovaní zaoberá sprísnením covidových opatrení. V hre je aj lokálny lockdown či núdzový stav, uviedol minister obrany Jaroslav Naď. Viac povedala aj naša redaktorka Lenka Ježová.

Zmenu opatrení na utorkovom zasadnutí avizoval ešte cez víkend minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Okrem iného by mali upravovať podmienky vstupu do reštaurácií či hotelov v čiernych okresoch. Návrh zmeny Covid automatu zatiaľ nie je zverejnený.

Kolíková sprísnenie opatrení podporuje

To, že prebieha diskusia o Covid automate, potvrdila aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Pripomienky ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského podľa vlastných slov podporí.

Obmedziť pohyb ľudí sa podľa nej bude dať aj tak, že bude vstup do prevádzok a zamestnania podmienený preukázaním sa potvrdenia o očkovaní, prekonaní ochorenia či negatívnom teste. "V tejto súvislosti by mala byť požiadavka na dôslednú kontrolu," podotkla Kolíková. Dodala, že existuje štátna aplikácia na kontrolu QR kódov a poskytne tak informácie o očkovaní či testovaní človeka.

Ministerka vníma zmenu klímy a napätie v spoločnosti, ktoré vzniklo medzi očkovanými a neočkovanými. Je to podľa nej nešťastie. "Som si vedomá, že aj priestor, ktorý dáme zamestnávateľovi, aby zistil, aký stav je na pracovisku, nemá viesť k tomu, aby sa napätie ešte viac vystupňovalo, ale k tomu, že si bude vedieť efektívne zorganizovať prácu," povedala. Zároveň poznamenala, že Slovensko je "dávno po dvanástej" v tretej vlne pandémie.

Naď: Pomôcť by mohla aj armáda

Situácia je kritická aj podľa ministra obrany Jaroslava Naďa. Podľa neho sa na vláde rokuje o zavedení lokálneho lockdownu či núdzového stavu. Deklaroval, že Ozbrojené sily SR sú pripravené vyslať zdravotnícky personál do nemocníc. Treba podľa neho doriešiť, či je možné ho vyslať aj bez núdzového stavu.

"Nikto z nás nechce robiť veci, ktoré budú smerovať k lockdownu alebo k zavedeniu núdzovému stavu, ale ja sa pýtam, aká je alternatíva?" povedal Naď počas rokovania vlády. Vyzval opozíciu, ktorá spochybňuje očkovanie, aby predstavila riešenie. Pripomenul, že odborníci rokujú o tom, či sa zavedie núdzový stav alebo lokálny lockdown. Dodal, že nechce vynášať čiastkové informácie. "Mali by sme odmeniť ľudí, ktorí sú zaočkovaní, lebo k tomu pristupujú zodpovedne, je ich viac ako polovica, tých by sme nemali trestať," povedal Naď. Zároveň pripomenul, že podľa lekárov je situácia katastrofálna a nemocnice sa plnia.

Armáda chce podľa Naďa pomôcť, no treba zmeniť legislatívu. "Boli by sme pripravení zajtra nastúpiť. Nemáme veľa lekárov, máme relatívne veľa sanitárov, ktorých sme vycvičili niekoľko stoviek. Vieme ich poslať do nemocníc. Na to, aby mohli vykonávať zdravotnícke výkony, treba legislatívny rámec, ktorý napríklad znamená aj núdzový stav," skonštatoval.

Na riešenie pandemickej situácie je podľa ministra nasadených 354 až 400 vojakov. "O nasadení zdravotníckeho personálu rezortu obrany do nemocníc sa nedá rozhodnúť len dohodou mňa a ministra zdravotníctva a asi ani nie uznesením vlády. Na to asi bude potrebné vyhlásiť núdzový stav. Právnici riešia, či budeme vedieť pomôcť aj bez toho," vyhlásil minister.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok