Mnohí ľudia sa zo súčasnej pandemickej situácie nepoučili, tvrdí kňaz Ľubor Gál
Atmosféra v kostoloch je počas pandémie nového koronavírusu náročná, časť ľudí z nej má strach, iní zas situáciu zľahčujú.
„Niektorí nechápu zmysel opatrení, cítia sa tak, že sú na vedľajšej koľaji. Režim účasti verejnosti na bohoslužbe spôsobuje napätie, prípadne až konflikty. Jedni sa cítia menejcenní, druhí zasa nahnevaní,“ pre TASR to uviedol rímskokatolícky kňaz Ľubor Gál z farností Nová Ves nad Žitavou v Nitrianskom okrese a Slepčany v okrese Zlaté Moravce. „To, že v súčasnosti sa bohoslužby slávia s účasťou verejnosti, hoci s obmedzeniami, je pre veriacich dôležité. Napriek tomu, že náboženstvo je záležitosťou srdca, potrebuje aj sociálny rozmer a vyjadrenie v gestách a obradoch,“ spomenul.
Ľudia pociťujú neistotu
Rímskokatolícky kňaz tiež pripomenul, že pre ľudí, ktorí za ním v týchto dňoch prichádzajú, je najťažšou otázkou to, čo bude zajtra. „Zaoberajú sa ňou azda všetci. A hľadajú aspoň trochu istoty. A to v bežnej každodennej realite, osobnej i pracovnej,“ podotkol. Podľa neho prežívame v súčasnosti ekonomickú, ľudskú i duchovnú krízu. „Sústreďme sa na dnešok. Všetci hľadajú svetlo na konci tunela, žiaľ, nenachádzajú ho a majú strach. Musíme sa uskromniť, musí nám stačiť svetlo dnešného dňa,“ poznamenal. „Som presvedčený, že viera môže človeku vždy priniesť nádej a dôvod na radosť,“ zdôraznil.
Na otázku, ako hodnotí obdobie pandémie nového koronavírusu a jej dosah na fungovanie v živote i v kostoloch, odpovedal, že je to čas veľkej reflexie. „Je však už vidieť, že mnohí tú reflexiu nezvládli, nepoučili sa, nestali sme sa o nič múdrejší či skúsenejší. Z postojov mnohých ľudí vôbec nebadať ochotu o solidárnosť, zmierenie, spoločné dobro,“ zhrnul. „Na druhej strane sa mesiace pandémie stali pre mnohých náročnou školou života. Mnohí si znovu uvedomujeme, čo nám prináša šťastie, čo je naozaj dôležité pre život,“ ukončil.