Lekári sa musia rozhodovať, koho pripoja na prístroje. V Košiciach je obsadených takmer 90 percent covidových lôžok
Situácia v druhej najväčšej nemocnici na Slovensku je veľmi vážna, informovala o tom hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura Košice Monika Krišková. Lôžka pre pacientov s ochorením Covid-19 sú obsadené takmer na 90 percent, lekári sa musia rozhodovať, kto sa dostane na prístroje.
Momentálne majú hospitalizovaných 232 pacientov s ochorením Covid-19. „Voľných lôžok ostáva len pár. Výrazne sa však zhoršuje situácia s kritickými pacientami, ktorých je štvrtina,“ povedal generálny riaditeľ nemocnice Ján Slávik s tým, že na umelej pľúcnej ventilácii je 13 pacientov, ďalších 26 potrebuje vysokoprietokový kyslík.
High flow kyslíkových prístrojov ostáva v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura voľných už len niekoľko, pre vážne chorých pacientov. „Je to naozaj vážne - rozhodovať, kto sa dostane na prístroje. Sme opäť v situácii, že musíme zvažovať okolnosti a zdravotný stav pacienta.“
Denne prijímajú na hospitalizáciu od 20 do 40 nových pacientov. Ďalšej reprofilizácii a reorganizácii pracovísk na Rastislavovej ulici sa podľa jeho slov nevyhnú. „Kapacity covidových lôžok však nemôžeme zvyšovať donekonečna, pokiaľ chceme naďalej zabezpečovať aj takzvanú bielu medicínu pre necovidových pacientov,“ skonštatoval.
Nemocnice v Prešovskom kraji sú plné, voľné nie sú ani lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou
Vekový priemer pacientov s ochorením Covid-19 je u žien 62 rokov, u mužov 58 rokov. Ako povedal výkonný riaditeľ nemocnice Ľuboslav Beňa, čoraz viac pribúdajú aj mladšie ročníky. Zaznamenávajú úmrtia pacientov a mimoriadne ťažké stavy u ľudí tesne nad 50 rokov. Vo väčšine prípadov ide o nezaočkovaných pacientov.
„Pomer neočkovaných a očkovaných pacientov je k dnešnému dňu v UNLP 80 percent neočkovaní a 20 percent očkovaní. Prvýkrát sme na umelej pľúcnej ventilácii zaznamenali plne zaočkovaného pacienta, absolvoval očkovanie dvomi dávkami vakcíny AstraZeneca. Všetci ostatní pacienti, ktorí sú na umelej pľúcnej ventilávii v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura, sú neočkovaní,“ spresnil.
Situáciu podľa nemocnice zhoršuje aj stúpajúci počet zdravotníkov, ktorí sú v karanténnej práceneschopnosti. „Od septembra máme už takmer 90 zamestnancov v karanténe. Len za uplynulé dva novembrové týždne stúpol tento počet o viac než 50 zdravotníkov. Z druhej vlny máme stále práceneschopných viac než 20 zamestnancov, ktorí majú postcovidové následky, a preto si ich zdravotný stav vyžaduje ďalšiu liečbu,“ doplnil Slávik.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac