Na akýkoľvek útok neľútostne zareagujeme, varuje bieloruský minister obrany
Bieloruský minister obrany Viktor Chrenin v piatok varoval, že po akomkoľvek útoku na hranici s Poľskom počas migračnej krízy bude nasledovať tvrdá vojenská reakcia.
Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Poľsko, členský štát Európskej únie, sa snaží vyriešiť migračnú krízu na hranici s Bieloruskom, a preto tam poslalo 15-tisíc vojakov, postavilo plot navrchu s ostnatým drôtom a schválilo aj výstavbu múru.
Chrenin vyhlásil, že to vyzerá tak, akoby Poľsko chcelo vtiahnuť Európu do vojenského konfliktu s Bieloruskom, a že zhromažďovanie zahraničných vojakov na bieloruskej hranici "v žiadnom prípade nesúvisí" s migračnou krízou.
Rusko a Bielorusko majú vojenské cvičenie v blízkosti poľských hraníc. Na čo sa pripravujú?
"Bieloruské ozbrojené sily sú pripravené neľútostne zareagovať na akékoľvek útoky," povedal Chrenin vo videoodkaze. "Jazyk ultimát, vyhrážok a vydierania je neprijateľný," dodal.
"Chceme varovať horúce hlavy pred preceňovaním svojich schopností," uviedol a zdôraznil, že Rusko ako spojenec Bieloruska je pripravené pomôcť zaistiť bezpečnosť krajiny.
Stovky migrantov, prevažne Kurdov z Blízkeho východu, sú už niekoľko dní uviaznuté na bielorusko-poľskej hranici v takmer mrazivom počasí. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že je "veľmi znepokojená" ich kritickou situáciou.
Europoslanci vyzývajú k ukončeniu vytláčania migrantov. Zdôraznili potrebu sankcií voči Bielorusku
Poľsko odmieta migrantov vpustiť cez hranicu na svoje územie, pričom Západ obviňuje bieloruského lídra Alexandra Likašenka z toho, že ich priváža do svojej krajiny a potom posiela k hranici a má to byť odplata za sankcie.
Rusko ukázalo Minsku podporu tak, že tento týždeň poslalo hliadkovať nad Bielorusko strategické bombardéry, a v piatok obe krajiny oznámili, že neďaleko poľskej hranice má cvičenie spoločný oddiel výsadkárov.