V Holandsku zvažujú zaviesť čiastočný lockdown. Konzílium varuje pred vážnou situáciou
Holandsko by mohlo zaviesť vôbec prvý čiastočný lockdown v západnej Európe od tohtoročného leta. Vyplýva to zo štvrtkového odporúčania konzília expertov holandskej vlády.
Kabinet by o tom mal rozhodnúť v piatok, informovala agentúra Reuters. Konzílium odporúča zrušenie verejných podujatí, zatvorenie divadiel a kín a povinné skoršie zatváracie hodiny pre reštaurácie či kaviarne. Školy by mali zostať otvorené, uviedla televízia NOS, na ktorú sa odvoláva Reuters. Vláda Marka Rutteho sa zvykne riadiť odporúčaniami konzília, i keď to nie je pravidlom, pripomína Reuters.
Podľa tejto agentúry bolo donedávna opätovné zavedenie lockdownov v mnohých vyspelých krajinách nemysliteľné, odkedy sa v nich začalo vo veľkom očkovať – a to ani po tom, čo počty prípadov nákazy dosiahli nové rekordy. Krajiny ako Británia sa v tejto situácii spoliehajú na podávanie posilňujúcich dávok vakcín, aby sa vyhli zahlteniu nemocníc v zimnom období.
V Nemecku prudko pribúdajú nové prípady, pre nezaočkovaných budú platiť prísnejšie opatrenia
Holanďania majú zaočkovaných takmer 85 percent dospelých
V Holandsku zatiaľ podávajú tretiu dávku vakcín iba ľuďom s oslabenou imunitou. Aj keď je tam zaočkovaných takmer 85 percent dospelých, nemocnice v niektorých oblastiach Holandska už museli pristúpiť k obmedzeniu bežnej zdravotnej starostlivosti, aby sa mohli venovať čoraz väčšiemu počtu pacientov s covidom.
Minulý týždeň vláda rozhodla o opätovnom zavedení povinného nosenia rúšok a respirátorov v obchodoch i v určitých typoch zamestnaní, ako napríklad v kaderníctvach či masážnych salónoch. V hromadnej doprave bolo zakrývanie dýchacích ciest doteraz povinné, no netýkalo sa priestorov staníc ani nástupíšť.
Vláda taktiež znovu zaviedla povinné 1,5-metrové rozstupy a rozšírila povinnosť preukazovať sa tzv. covidpasom pri vstupe na miesta, ako sú múzeá či terasy reštaurácií.
Holandské úrady v utorok oznámili, že počet nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 za týždeň stúpol o 45 percent na takmer 77-tisíc, čo predstavovalo viac než 400 prípadov na 100-tisíc obyvateľov.