Prezidentka odobrila viacero noviel. Z oblasti školstva, ochrany detí či daňového poriadku
Zefektívnenie procesu prijímacieho konania na vzdelávanie v stredných školách či komplexná zmena systému poradenstva a prevencie. Aj to sú ciele novely školského zákona, ktorú v pondelok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Odobrila aj novelu o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele či novelu daňového poriadku.
Školský zákon
Novelou sa má docieliť, aby žiak mohol vykonať internú časť maturitnej skúšky okrem jej písomnej formy a praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky, ak úspešne ukončil príslušný ročník, v ktorom sa ukončil rámcový učebný plán príslušného vyučovacieho predmetu v školskom vzdelávacom programe a vykonal externú časť maturitnej skúšky, písomnú formu internej časti maturitnej skúšky a praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky.
Školský klub detí sa bude môcť členiť na oddelenia spravidla podľa veku detí, pričom počet detí v oddelení má byť najviac 26. Počet detí v oddeleniach pre žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami má byť rovnaký ako v triedach, v ktorých sa vzdelávajú. Zmeniť sa majú aj prijímacie konania na stredné školy. Tie majú zverejňovať kritériá jeden a pol roka vopred, čím si budú môcť ôsmaci lepšie premyslieť výber strednej školy.
Dopĺňanie definície pojmov
Dopĺňajú sa aj definície pojmov, napríklad pojmy ako národnostná škola, národnostné školské zariadenie, medzinárodný program či inkluzívne vzdelávanie. Spresňuje sa aj definícia národnostnej školy tak, aby jednou z podmienok bolo, že sa v jazyku národnostnej menšiny vzdeláva najmenej v jednej triede. Zavádza sa i nový pojem národnostná trieda. Štátne vzdelávacie programy sa po novom majú členiť na vzdelávacie cykly. V platnosti má ostať, že základná škola má deväť ročníkov a člení sa na prvý a druhý stupeň, pričom prvý stupeň tvorí prvý až štvrtý ročník. Druhý stupeň základnej školy tvorí piaty až deviaty ročník.
Určuje sa aj najvyšší počet žiakov v triede základnej školy, pričom 24 ich bude môcť byť v triede, v ktorej sú žiaci viacerých ročníkov prvého stupňa základnej školy. "Maximálne 25 žiakov môže byť v triede prvého až štvrtého ročníka a 29 žiakov na druhom stupni základnej školy," píše sa v návrhu.
Transformácia systému poradenstva
Zmena sa má týkať i systému poradenstva a prevencie, ktorý sa má transformovať. Po novom má fungovať prepojenosť systému v piatich nadväzujúcich podporných úrovniach. Prvú budú tvoriť pedagogickí a odborní zamestnanci školy a školský podporný tím. Činnosti podpornej úrovne druhého stupňa vykonáva školský špeciálny pedagóg a odborný zamestnanec školy v spolupráci s centrom poradenstva a prevencie. Podpornú úroveň tretieho stupňa budú vykonávať odborní zamestnanci centra poradenstva a prevencie. V prípade činnosti podpornej úrovne štvrtého stupňa ju vykonáva odborný zamestnanec centra poradenstva a prevencie a nadväzujú na činnosti podpornej úrovne tretieho stupňa. Činnosti podpornej úrovne piateho stupňa vykonáva odborný zamestnanec špecializovaného centra poradenstva a prevencie. Cieľom novely je i rozšírenie dištančného vzdelávania v dennej forme štúdia.
Prezidentka podpísala viacero zákonov z oblasti dopravy a odobrila aj kategóriu farmárskeho bitúnka
Ministerstvo školstva má podľa novely obstarávať materiálno-technické vybavenie školám "priamo", nie formou poskytovania finančných prostriedkov na tento účel. Novela tiež hovorí o tom, že dieťa so zdravotným znevýhodnením by mohlo plniť povinné predprimárne vzdelávanie v rozsahu aj menej ako štyri hodiny denne. Zavádza sa tiež, že v materskej, základnej a strednej škole môže pôsobiť aj školský podporný tím.
Novela o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele
Návrh zákona, ktorý má vytvoriť právny základ na zjednotenie postupu orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately v pozícii kolíznych opatrovníkov, podpísala prezidentka rovnako v pondelok. Úpravou postupu kolízneho opatrovníka sa má prispieť k minimalizácii negatívneho vplyvu rodičovských sporov na dieťa a zároveň k naplneniu princípu najlepšieho záujmu dieťaťa.
Sociálna poisťovňa začína vyplácať trinásty dôchodok, dostane ho takmer jeden a pol milióna ľudí
Prezidentka ocenila, že poslanci, ktorí predložili novelu zákona, zohľadnili zraniteľné postavenie maloletých detí alebo rodičov, ktorí sú obeťami domáceho násilia. "Je potrebné, aby sa prípad uchopil hneď na začiatku a nedávať mu možnosť rozvinúť sa, žiaľ, až na niekoľko rokov. S každým z rodičov musia odborníci aktívne pracovať od minúty, keď sa stretnú. Je to zložité, keďže aj vzťahy medzi partnermi sú často hlbšie a komplikovanejšie, teda práca s nimi je otázkou niekoľkých stretnutí, pohovorov. Čo viac, musíme neustále zdôrazňovať, že rodičovská rola bude zachovaná aj po rozchode či rozvode rodičov," priblížila poslankyňa Katarína Hatráková.
Informačný pohovor
Návrh zavádza povinnosť orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately vykonať po ustanovení do funkcie kolízneho opatrovníka s obidvomi rodičmi spoločný informatívny pohovor. Cieľom je prízvukovať zodpovednosť oboch rodičov vo vzťahu k dieťaťu. Pohovor má tiež prispieť k objektívnej informovanosti rodičov o postavení kolízneho opatrovníka, jeho možnostiach a činnosti na začiatku konania súdu vo veciach úpravy rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu. Okrem toho má informovať o možnostiach pomoci v rámci konkrétnych poradensko-psychologických službách pre dieťa či plnoletú fyzickú osobu a rodinu.
"Návrh zákona nezavádza zákonnú povinnosť rodiča zúčastniť sa na informatívnom pohovore a s jeho prípadnou neúčasťou sa nespájajú právne následky, ako napríklad negatívny náhľad na spôsobilosť rodiča osobne vychovávať dieťa a podobne," uviedli poslanci v dôvodovej správe. Rodič bude mať možnosť rozhodnúť sa pre spoločný pohovor s obidvomi rodičmi, alebo pre individuálny. Orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately je tak v pozvánke na pohovor povinný poučiť rodiča o týchto dvoch formách pohovoru. Nemá však ísť o poradenský pohovor. Ten má informovať o následných postupoch opatrovníka.
Keďže by malo ísť o zjednotenie výkonu pohovoru s orgánmi sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately vo funkcii kolízneho opatrovníka, poslanci navrhujú doplnenie splnomocňujúceho ustanovenia pre Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR na vydanie vyhlášky. Povinnosť orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately vykonať s rodičmi informatívny pohovor sa vzťahuje len pre prípady vzniknuté pred dátumom účinnosti, teda pred 1. májom 2022.
Novela daňového poriadku
Novela zákona o správe daní (daňový poriadok) z dielne Ministerstva financií SR vylúči daňovo nespoľahlivé osoby. Cieľom právnej normy je vytvorenie nových efektívnych nástrojov v boji proti daňovým podvodom a motivácia daňových subjektov k dobrovoľnému plneniu svojich daňových povinností.
Mení sa hodnotenie daňových subjektov, tzv. index daňovej spoľahlivosti. Daňové subjekty, ktoré budú zodpovedne pristupovať k svojim daňovým povinnostiam (napríklad včasné podávanie daňových priznaní a platenie dane), budú odmeňované benefitmi. Naopak, tí podnikatelia, ktorí nebudú hodnotení ako spoľahliví, budú motivovaní k zodpovednejšiemu prístupu.
Ku skvalitneniu výberu daní a očisteniu podnikateľského prostredia prispeje podľa MF aj vylúčenie daňovo nespoľahlivých osôb. "Zámerom je, aby mal správca dane na základe zákonom ustanovených dôvodov možnosť rozhodnúť o vylúčení osoby, ktorá je štatutárom spoločnosti, ktorá si však riadne neplní svoje povinnosti. Týmto rozhodnutím bude fyzická osoba vylúčená z možnosti byť najmä štatutárom alebo členom štatutárneho orgánu, členom dozorného orgánu alebo prokuristom vo všetkých obchodných spoločnostiach a družstvách," spresnilo ministerstvo financií.
Znižovanie administratívnej záťaže
Pre znižovanie administratívnej záťaže sa zrušia zároveň osvedčenia o registrácii, tzv. kartičky. S týmto cieľom sa upravia aj príslušné ustanovenia zákonov o spotrebných daniach. Nosným opatrením návrhu zákona je podľa MF zavedenie povinnosti pre nových aj existujúcich platiteľov dane oznamovať Finančnému riaditeľstvu SR čísla všetkých vlastných bankových účtov, ktoré používajú na vykonávanie ekonomickej činnosti, ktorá je predmetom DPH. S týmto opatrením súvisí zverejňovanie a aktualizácia zoznamu týchto bankových účtov platiteľov dane na webovom sídle Finančného riaditeľstva.
Na miernejší deficit verejných financií má vplyv aj menší ekonomický prepad, tvrdí analytik
Dopĺňa sa tiež povinnosť Finančného riaditeľstva zverejňovať vybrané údaje aj o daňovníkoch, ktorí si uplatnili odpočet výdavkov na investície podľa zákona o dani z príjmov. Zároveň sa pre daňovníkov, ktorí vykonávajú výskum a vývoj, znižuje daňové zvýhodnenie, ktoré spočíva v odpočte výdavkov na výskum a vývoj od základu dane, tzv. superodpočet. Zníženie odpočtu výdavkov na výskum a vývoj sa prvý raz uplatní za zdaňovacie obdobie, ktoré sa začína najskôr 1. januára 2022.
Podpora produktívnych investícií
Zavádza sa tiež nový dočasný nástroj, ktorého účelom je podpora investícií s vyššou pridanou hodnotou, teda produktívnych investícií s previazaním na priemysel 4.0. Táto podpora je vo forme dodatočného odpočtu výdavkov na investície vo výške ustanoveného percenta z daňového odpisu z tohto majetku uplatneného v daňových výdavkoch závisiaceho od výšky preinvestovania priemernej hodnoty investícií v percentách a eurách. Cieľom je podporiť daňovníkov, ktorí sa rozhodnú vykonať investície do majetku s vyššou pridanou hodnotou a preinvestujú v úhrne najmenej 700 %, respektíve 1400 % priemernej hodnoty investícií.
Zmeny súvisia aj so smernicou Európskej únie. Jej cieľom je podporiť opatrenia prijaté na úrovni Únie vo verejnom záujme, najmä v prípadoch, keď Európska komisia, agentúra alebo orgán zriadený podľa práva EÚ svojím konaním plnia mandát na nákup tovaru s cieľom následne ich bezodplatne distribuovať členským štátom v súlade s ich naliehavými potrebami. Zahŕňa napríklad oslobodenie od dane pre dovoz tovaru súvisiaceho s pandémiou ochorenia Covid-19 pre tieto subjekty či vrátenie dane zaplatenej pri vnútroštátnych dodávkach tovarov alebo služieb.