Putin a Lukašenko chcú posilniť spoločný zväzový štát, schválili vojenskú doktrínu
Prezidenti Ruska a Bieloruska, Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko, vo štvrtok schválili vojenskú doktrínu zväzového štátu Ruska a Bieloruska. Odobrili aj koncepciu migračnej politiky oboch krajín.
Ako informovala agentúra RIA Novosti, oba dokumenty boli prijaté vo štvrtok na zasadnutí Najvyššej štátnej rady Zväzového štátu Ruska a Bieloruska, ktoré sa uskutočnilo v režime videokonferencie.
Štátny tajomník zväzového štátu Dmitrij Mezencev už predtým povedal, že nová vojenská doktrína umožní zvýšiť úroveň prepojenia obranných politík oboch krajín a primerane rýchlo sa adaptovať na zmeny vojensko-politickej situácie v regióne.
Koncepcia migračnej politiky zväzového štátu, ako uviedol Mezencev, vytyčuje aktivity ministerstiev vnútra a zahraničných vecí, bezpečnostných agentúr a pohraničných služieb v oblasti migrácie s prihliadnutím na nové a početnejšie toky migrantov.
Podľa RIA Novosti Lukašenko okrem toho vo štvrtok vyhlásil, že Minsk a Moskva majú v úmysle v budúcnosti posilniť regionálne zoskupenie vojsk, ktoré je "už teraz spoľahlivým štítom pre bezpečnosť oboch krajín a postsovietskeho priestoru".
"Máme v úmysle spoločne odolať akýmkoľvek pokusom o zasahovanie do vnútorných záležitostí našich suverénnych štátov. A Rusko bude, samozrejme, pokračovať v poskytovaní pomoci bratskému bieloruskému ľudu. O tom niet pochýb," vyhlásil Putin podľa Interfaxu.
Podpísali aj programové vyhlásenia
Spravodajský web Meduza.io dodal, že Lukašenko a Putin podpísali 28 programových vyhlásení zameraných na integráciu spoločného zväzového štátu.
Ako spresnila agentúra Interfax, ide o integráciu menových systémov oboch krajín, vytvorenie spoločného platobného priestoru a nové princípy zdaňovania.
Spomínaných 28 programových dokumentov bolo dohodnutých na stretnutí Putina s Lukašenkom, ktoré sa konalo v septembri v Moskve. Následne ich schválila Rada ministrov zväzového štátu.
Putin vyzdvihol integráciu s Bieloruskom
Bielorusko a Rusko diskutujú o politickej integrácii oboch krajín od roku 1999. V rokoch 2019–20 sa rokovalo o 31 plánoch vrátane integrácie v rôznych sférach hospodárstva a manažmentu. Návrhy týchto plánov neboli nikdy zverejnené.
Meduza.io pripomenula, že časť obyvateľov Bieloruska ostro protestovala proti plánom minského vedenia na integráciu s Ruskom. Lukašenko však vo štvrtok označil zväzový štát s Ruskom za "najvyššiu spomedzi priorít" pre bieloruské vedenie.
Putin vo svojej reakcii na spoločné rokovanie vyjadril poľutovanie nad tým, že štáty v postsovietskom priestore plne nevyužívajú možnosti integrácie. Vyzdvihol pri tom, že Rusko a Bielorusko v týchto otázkach pokročili ďalej.
Ruský prezident tiež vyhlásil, že Rusko a Bielorusko sa budú snažiť dať spoločným aktivitám nový obsah, "aby naplno rozvinuli" potenciál spoločného zväzového štátu.
"Zväzový štát kvalitatívne posilní integračnú interakciu, čo v konečnom dôsledku zlepší životnú úroveň a blahobyt našich občanov. Určite budeme pokračovať v cielenej práci, aby sme zväzový štát naplnili novým obsahom, aby sme naplno rozvinuli jeho tvorivý potenciál," vyhlásil Putin podľa agentúry RIA Novosti.