Fico je šikovnejší ako Pellegrini. Napomáha mu i rozpad kotlebovcov, myslí si politológ
Smer v prieskumoch rastie a Robert Fico si berie späť svoju popularitu. Nahrávajú mu neustále konflikty vládnej koalície aj rozpad kotlebovcov, hovorí politológ z Univerzity Komenského v Bratislave Branislav Dolný.
Už niekoľko mesiacov naberá opozičný Smer-SD na sile. Strana Roberta Fica podľa októbrového prieskumu agentúry Focus dosiahla 15,5 % a umiestnila sa hneď za Hlasom-SD Petra Pellegriniho. V porovnaní so septembrom, poskočil Smer-SD o vyše jeden a pol percenta.
Chata mu zrejme neublíži ani v budúcnosti
Po postupnom zverejňovaní prepisov rozhovorov a videí z poľovníckej chaty v Čifároch, na ktorej sa stretli Fico, šéf Bonulu Miroslav Bödör, advokát Marek Para, exminister vnútra Robert Kaliňák a ďalší, sa natískala otázka, ako veľmi ovplyvní obsah voličov bývalého premiéra.
Podľa medializovaných informácií a videí mali mať už v čase stretnutia na chate informácie, že Úrad inšpekčnej služby odpočúva vyšetrovateľov NAKA aj to, že sa ich inšpekcia chystá obviniť. Na uniknutých nahrávkach hovorí aj o tom, ako mu mali ukradnúť 50-tisíc eur a zlaté mince, ale aj to, že mal svojej priateľke pomáhať s pohovorom na Národnom bezpečnostnom úrade.
Okrem toho mal vraj Fico počas dovolenky na Kréte zistiť, že je pozitívny na covid, mal obísť karanténu a z ochorenia sa mal spamätávať dlhší čas. Paradoxom je, že Fico sa na verejnosti neprezentuje práve ako fanúšik očkovania a ani protepidemických opatrení.
Posledný prieskum, ktorý bol realizovaný z veľkej časti ešte pred zverejnením videí (prebiehal od 20. do 27. októbra), podľa viacerých politológov reakciu priaznivcov strany ešte nezachytil. Prikláňa sa k tomu aj Branislav Dolný z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Myslí si, že prieskum bol ovplyvnený videami len veľmi málo. Negatívny vplyv "videí z chaty" neočakáva ani v budúcnosti.
Ficova taktika zaberá
"Pre priaznivcov tejto strany nie sú tieto témy zásadné, zatiaľ sa nezdá, že by v nahrávkach bolo niečo, čím by sa Robert Fico v ich očiach mohol významne diskreditovať," uviedol Dolný pre TA3. Fico podľa neho využíva osvedčenú taktiku reakcie na podobné kauzy z minulosti, keď spochybňuje legitimitu pýtať sa na svoje súkromie a odmieta vysvetľovať privátne rozhovory. "To sa ukazuje ako efektívny spôsob vysporiadania sa s podobnými kauzami, ktorý mu stále zachováva aj dôveryhodnosť u svojich voličov," pokračoval.
Zdá sa, a rastúce preferencie tomu nasvedčujú, že po kauzách a volebnom neúspechu, kedy Smer-SD skončil po dlhých rokoch v opozícii, sa už pozviechal. Ako uviedol Dolný, Ficovi sa po Pellegriniho odchode podarilo stranu pomerne úspešne stabilizovať a konsolidovať.
Ide mu to lepšie ako Pellegrinimu
"Ukázal vôľu a prekvapujúce odhodlanie zvrátiť stagnáciu strany z posledných rokov," konštatoval Dolný a doplnil, že Ficovi pri tom pomáha rola opozičného lídra, v ktorej bol podľa neho vždy úspešný a môže v nej uplatniť svoj politický talent a prezentovať témy dôležité pre skupiny voličov, ako napríklad sociálne istoty či zvyšovanie cien.
Fico podľa neho tiež efektívne spochybňuje legitímnosť nepríjemných otázok, ktoré súvisia s vyšetrovaním jeho spolupracovníkov a nominantov strany Smer-SD.
"Využíva pritom taktiku tvrdej, nezmieriteľnej opozície voči súčasnej vláde, kde sa mu agresívnym štýlom darí nastoľovať svoju agendu lepšie ako Petrovi Pellegrinimu," uviedol. Dolný dodal, že Ficovi tiež nahrávajú aj neustále konflikty a rozpory vo vládnej koalícii. K popularite mu podľa politológa pridáva aj nespokojnosť s vládnutím Hegerovej vlády, ale aj rozpad Kotlebovej strany.
O kauze "Chata" a prepisoch rozhovorov Roberta Fica sme sa rozprávali v relácii Tak takto?! s bývalým politikom a diplomatom Petrom Weissom.