Poruchy videnia, kŕče. Vedľajšie príznaky krvácania do mozgu nemusíte spozorovať hneď

Krvácanie do mozgu je mimoriadne nebezpečná situácia. Či už je spôsobené vonkajšou nehodou alebo traumou, mŕtvicou alebo iným zdravotným stavom, narúša normálny prietok krvi v mozgu a môže viesť k rýchlej smrti mozgových buniek.

Poruchy videnia, kŕče. Vedľajšie príznaky krvácania do mozgu nemusíte spozorovať hneď
Foto: FreePik

Čo je krvácanie do mozgu?

Krvácanie do mozgu sa rozlišuje podľa toho, kde sa vyskytuje. Subarachnoidálne krvácanie je krvácanie medzi mozgom a lebkou, ktoré spôsobuje hromadenie krvi na povrchu mozgu. Intracerebrálne krvácanie je prasknutá krvná cieva v mozgu (mŕtvica).

Krvácanie sa môže vyskytnúť aj mimo mozgu. Môže byť spôsobené pádom, ktorý je u starších ľudí veľmi bežný. Môže začať ako malé krvácanie, ale časom sa rozšíriť a vyžadovať liečbu. Nebezpečenstvo tohto typu zranenia spočíva v tom, že nemusí okamžite spôsobiť príznaky, ale môže sa stať osudným o niekoľko dní alebo týždňov neskôr.

migrena Foto: FreePik

Krvácanie môže byť tiež výsledkom oslabenej krvnej cievy v mozgu, ktorá praskne, čo sa nazýva hemoragická mŕtvica. Mŕtvica je hlavnou príčinou invalidity a piatou najčastejšou príčinou smrti na svete. Avšak mŕtvice spôsobené krvácaním do mozgu alebo hemoragické mŕtvice predstavujú len asi 13 percent všetkých mŕtvic.

Väčšina mozgových príhod je spôsobená zrazeninami v mozgových cievach, nazývaných ischemické mŕtvice. Hoci sa tieto mŕtvice vyskytujú najčastejšie u starších ľudí, môžu sa vyskytnúť v akomkoľvek veku, vrátane detského.

Čo nasleduje po krvácaní do mozgu

Bez ohľadu na príčinu, po krvácaní do mozgu nasleduje kaskáda udalostí. V prvom rade strata mozgových buniek. Aby mozog normálne fungoval, potrebuje neustály prísun krvi a všetkého kyslíka a živín, ktoré nesie. Mozog nedokáže skladovať kyslík ani glukózu, ktorá vyživuje mozgové bunky. Krv presakujúca do mozgového tkaniva znamená, že tieto živiny sa nedostanú do mozgových buniek. Keď k tomu dôjde, bunky hladujú a zomierajú.

mozog Foto: FreePik

1. Zvýšený intrakraniálny tlak: Krvácanie v mozgu spôsobuje zvýšenie tlaku v mozgu. Keď sa tlak zvyšuje, kyslík sa znižuje a mozog opuchne. Opuch ďalej prerušuje prietok krvi do mozgu. Najmä v prípade subarachnoidálneho krvácania sa krv zmieša s cerebrospinálnym mokom a vyplní oblasť medzi mozgom a lebkou, čo spôsobí zvýšenie tlaku v mozgu. Ak zvýšenie intrakraniálneho tlaku nie je možné kontrolovať, môže dôjsť k smrti v dôsledku krvácania do mozgu.

2. Zmenená neurologická funkcia: Krvácanie do mozgu môže spôsobiť zníženú úroveň vedomia, od zmätenosti cez bezvedomie až po kómu, poruchy videnia a slabosť alebo stratu motorických funkcií. 

3. Vazospazmus: Ide o zúženie zostávajúcich krvných ciev. Ako sa vazospazmus zhoršuje, tkanivo v oblasti obklopujúcej prasknutú krvnú cievu je tiež bez kyslíka a živín, čím sa zhoršuje poškodenie mozgu.

4. Kŕče: Ďalšie dni po krvácaní môže zrážanie spôsobiť kŕče tepien v blízkosti postihnutej oblasti, čo môže ďalej poškodiť mozgové tkanivo.

mozog Foto: FreePik

Príznaky krvácania v mozgu

Krvácanie do mozgu môže spôsobiť rôzne príznaky v závislosti od toho, kde sa krvácanie nachádza. Vo všeobecnosti zahŕňajú náhlu slabosť, necitlivosť alebo paralýzu tváre, ruky alebo nohy, najmä na jednej strane tela. Môže tiež spôsobiť silnú bolesť hlavy, ktorá sa objaví náhle.

Môžu sa vyskytnúť aj ťažkosti s prehĺtaním alebo rozmazané videnie, ako aj strata rovnováhy alebo koordinácie. Hlásená je aj nezreteľná reč a ťažkosti s porozumením reči, ako aj problémy s písaním a čítaním. Tiež zmeny na úrovni vedomia alebo bdelosti, ktoré sa prejavia ako zmätenosť, ospalosť, strnulosť, letargia alebo dokonca kóma.

INFO: Akékoľvek krvácanie vo vnútri lebky alebo mozgu je zdravotná pohotovosť, ktorá si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Témy: smrť
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok