Odposluchy z chaty, kde bol aj Fico, zaujali europarlament. Poslanci presne vedia, koho si zavolajú
Výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci vo štvrtok na návrh slovenského europoslanca Vladimíra Bilčíka schválil, že v decembri sa uskutoční ďalšie vypočúvanie europarlamentnej monitorovacej skupiny pre demokraciu, právny štát a základné práva.
Toto vypočúvanie sa bude sa týkať uniknutých nahrávok, ktoré sa v posledných dňoch dostali do médií, ako aj reforiem, ktoré majú obnoviť dôveru v právny štát na Slovensku. Europoslanci pozvú na vypočúvanie zástupcov Špeciálnej prokuratúry SR, Slovenskej advokátskej komory a Ministerstva spravodlivosti SR.
Bilčík, ktorý toto vypočúvanie navrhol, spresnil, že dôvodom, je skutočnosť, že z vyšetrovania závažných trestných činov unikajú informácie, ale rovnako zaznievajú aj závažné skutočnosti o povahe výkonu spravodlivosti na Slovensku.
"Budeme sa pýtať na úniky z vyšetrovania, ale aj na disciplinárne konania v Slovenskej advokátskej komore, keďže na zverejnených nahrávkach sa advokáti správajú nielen nevhodne, ale vynárajú sa aj vážne otázky o zákonnosti ich konania," uviedol europoslanec. Podľa jeho slov plán vypočúvaní bude reagovať na všetky ďalšie zistenia v tejto veci.
Europarlament podrobne a dlhodobo sleduje situáciu týkajúcu sa právneho štátu a spravodlivosti na Slovensku. Stála monitorovacia skupina pre demokraciu, právny štát a základné práva (DRFMG) vznikla po vraždách novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenky Martiny Kušnírovej s cieľom monitorovať stav právneho štátu, spravodlivosti a slobodných médií na Slovensku.
Monitorovacia misia navštívila Slovensko naposledy v septembri tohto roku, keď sa poslanci EP v Bratislave stretli s predstaviteľmi štátu a inštitúcií, ktoré zodpovedajú za stav spravodlivosti, médií a reforiem v krajine.
"Peter Pellegrini a hlavný aktér nahrávok Robert Fico nás v septembri posielali nevyberaným spôsobom preč zo Slovenska. Viem, že by im vyhovoval pokoj, no my nikam neodchádzame. V europarlamente nám ide predovšetkým o zlepšenie stavu právneho štátu, dostupnú spravodlivosť pre každého, vyššiu ochranu novinárov a slobodu médií bez ohľadu na to, kto práve na Slovensku vládne," opísal siuáciu Bilčík.