Súkromní lekári sa hnevajú, zníženie platby za poistencov štátu je podľa nich desivé

5.10.2021 15:02

Zníženie platieb za poistencov štátu pobúrilo ambulantných lekárov. Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republiky uviedla, že ide o dehonestovanie ich práce. Asociácia poukázala na to, že zdravotníctvo čelí tretej vlne pandémie ochorenia Covid-19.

chodba nemocnica lekár ambulancia 1140 px (TASR/Martin Baumann)
Foto: TASR/Martin Baumann

"Máme za sebou veľmi ťažké obdobie, ktoré úplne odhalilo a prehĺbilo rozpad zdravotníctva. Čakali sme, že to v niečom pomôže, kompetentní si túto situáciu uvedomia a začnú konať. Toto sme však nečakali," zhodnotila asociácia.

Správu o tom, že sa majú v tomto roku znížiť platby za poistencov štátu o viac ako 232 miliónov eur, označila ako "desivú".  Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republiky sa preto pýta, či ide o akýsi výsmech zdravotníkom. Poukázala tiež na to, že napríklad susedné Česko roky platí za poistencov štátu viac ako na Slovensku. Poukázala na to, že kým v susednej krajine sa za poistenca štátu platí 67,25 eura, na Slovensku je to v prepočte približne 39 eur.  

Súkromní lekári majú obavy z rozpočtu

"Situácia v zdravotníctve je dlhodobo zlá, v poslednom období už neudržateľná. Hovorí sa o bombastickom pláne obnovy, nových nemocniciach a rekonštrukcii existujúcich. Nehovorí sa o tom, kto v nich bude pracovať a za čo budeme liečiť pacientov," uviedla asociácia s dôvetkom, že tento zámer žiada zastaviť. Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republiky taktiež vyjadrila svoje obavy z rozpočtu pre zdravotníctvo na budúci rok. Pripomína, že treba myslieť predovšetkým na pacientov.

Vzhľadom na aktuálnu daňovú prognózu sa má platba za poistencov štátu znížiť o viac ako 232 miliónov eur na sumu 1,2 miliardy eur. Šéf rezortu financií Igor Matovič (OĽANO) preto koncom septembra požiadal ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) o viazanie rozpočtových prostriedkov v spomínanej sume. Lengvarský v reakcii prisľúbil, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku to v žiadnom prípade neohrozí. Štát platí zdravotné poistenie napríklad za seniorov, deti, študentov, ženy na materskej či nezamestnaných.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok